תנצח במלחמה, לא רק בקרב

יכול להיות שרבי נחמן אומר לנו שחבל על הזמן שלנו ואין צורך לנסות להילחם כי זה רק יחמיר את המצב? לא לזה התכוון המשורר, יש כאן עצה אדירה לחיים מאושרים! כנסו!

רבי נחמן מברסלב אומר לנו (שיחות הר”ן י) – שהרשעים מלאים בחרטה על הרשעות שלהם. בכל אופן, חרטה זו לא מביאה אותם לידי תשובה. ואדרבה, דווקא ההיפך – החרטה שלהם גורמת להם להשתרש עוד יותר ברשעות שלהם. ואיך זה יכול להיות? רבי נחמן משווה זאת לשני אנשים שרבים – כאשר אחד מתחיל להוביל ולנצח על השני, יריבו מגייס כוחות ומחזיר קרב חזק יותר.

כך הוא הדבר לגבי עניין הטוב והרע. כאשר מעט טוב מתעורר באדם הרשע, היצר הרע שלו מיד מגייס כוחות כדי להשיב מלחמה חזקה יותר בטוב הזה, ובאדם עצמו על מנת להחלישו, וכתוצאה מכך קרב זה מאפיל על מעשיו. כך למעשה מעט הטוב שהתעורר באדם הרשע מוביל ליצר הרע שלו להתחזק ולהתגבר עליו.

וכאן נשאלת השאלה במקום שכל הגבות מורמות – כיצד זה יכול להיות? ומה גם, שרוב האנשים שקוראים את הכתוב כאן לא מסווגים חלילה כאנשים “רשעים”, לכל אחד מאיתנו ישנם את התחומים בהם הוא חלש, “רשע”, ואותם הוא צריך לחזק. אבל זה לא אומר שאנחנו חלילה רשעים.

ועוד שאלה – האם יתכן שרבי נחמן אומר לנו שחבל על הזמן שלנו ואין כל צורך, חלילה, אפילו לנסות כי זה רק יחמיר את המצב שלנו?

ברור שלא!

אז למה הוא נותן לנו את האינפורמציה הזו, אתם בוודאי שואלים?

אולי גם זה יעניין אתכם:

היזהרו מחיקויים!

רפואת הדילוגים

טיפול נקודתי

תחשוב שאתה בטעפליק

הסוד של התינוקות

הקליניקה הייעודית של ב.י.ג פיש בע”מ

של מי הסיפור הזה?

המרפאה

לרתום את המחשבות

תמחזרו מחשבות טובות

השבת והמחשבה

מרשם בדוק לחיים מאושרים

דבר חדש לגמרי

ובכן, רבי נחמן רוצה שנבין איך הכוחות שבנו פועלים, וכיצד זה פועל בצורה חזקה יותר על העניינים הרוחניים שלנו – צמיחה אישית ורוחנית, עבודת השם, עבודה על המידות וכן הלאה. וכאשר מדובר בתחום הרוחני שלנו – מדובר במלחמה לכל החיים.

כאשר אדם מתגבר על היצר הרע שלו ומצליח לתקן הרגל רע, מידה או תאווה רעה, הוא אולי חושב לרגע ש”סוף סוף, הגעתי הביתה” ושהוא סיים עם היצר הרע המעצבן הזה ופשוט ימשיך להתעלות. אבל כאן חז”ל אומרים לנו, שככל שאדם גדול יותר כך יצרו גדול יותר (סוכה נב, ע”א). אחרי העימות עם היצר הרע ובסופו של דבר גם לנחול את ההצלחה שבאה לאחריו, האדם ‘זוכה’ ביצר הרע גדול יותר. עכשיו, הוא צריך לעבוד קשה יותר מהפעם הקודמת על מנת להתגבר עליו.

רבי נחמן רוצה שנבין איך הכוחות שבנו פועלים, וכיצד זה פועל בצורה חזקה יותר על העניינים הרוחניים שלנו – צמיחה אישית ורוחנית, עבודת השם, עבודה על המידות וכן הלאה. כי כשמדובר בתחום הרוחני שלנו – מדובר במלחמה לכל החיים.

תהליך זה יכול להיות מתיש ומייאש מאוד. אחרי הניסיון הקשה להצליח – ברוחניות או בכל תחום בחיינו ובעיקר בעבודת השם, האדם רק רוצה לנוח, להפעיל את הכפתור של הטייס האוטומטי, להישען לאחור ולהירגע. הוא לא רוצה להתמודד עם היצר שוב. אבל אין קיצורי דרך ומנוחה בצמיחה הרוחנית והאישית שלנו, קל וחומר בעבודת השם. אם אנחנו נאבקים כל הזמן כדי להתעלות, היצר הרע החזק והחדש שקיבלנו יכול להפיל אותנו.

 

כל מה שאנחנו מבקשים הוא רק להישען לאחור ולהירגע… אבל זה לא עובד כך!

לכן רבי נחמן מדריך אותנו כראוי, ומכין אותנו לקרבות מהסוג הזה. הוא רוצה שנהיה מוכנים להילחם ולנצח, וכמובן גם להיות מוכנים ם לקבל את ההפסדים. כשאנחנו נופלים, זה לא סימן לכך שההשקעה והמאמצים הקודמים שלנו לא היו שווים ושאנחנו לא מתקדמים. ההיפך הוא הנכון – זה סימן מובהק שאנחנו מתקדמים והיצר הרע רק גודל כתוצאה מכך, לכן אנו עלולים ליפול. וזאת בהחלט לא סיבה להתייאש!!! אלא, עלינו לעודד את עצמנו על ידי שנראה כמה השתפרנו ונמשיך להיות נחושים בדעתנו לנסות שוב ושוב, לא משנה כמה פעמים ניפול.

זו העצה הנפלאה שרבי נחמן נותן לנו, וכדאי לנו ליישם אותה בחיים – לא להתייאש, להמשיך הלאה ולבנות את שוב ושוב את הרצון לשפר כדי להתקדם הלאה.

וכמובן שאי אפשר לשכוח את עצת העצות – להתפלל ולהתפלל ולהתפלל! לבקש את עזרתו של בורא עולם ותמיד להיות בשמחה. כי האדם מנצח את המלחמה, ולא משנה אילו עובדות ניצבות מולו. צריך רק להמשיך עם כל הכוח!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.