לגדול כל רגע

לגדול כל רגע

כדי לגדול כל רגע ולזכות לרגע של “בְּעִתָּהּ אֲחִישֶׁנָּה” אנחנו צריכים להיוולד כל יום מחדש, כל רגע וכל שעה ממש!

“וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל פָּרוּ וַיִּשְׁרְצוּ וַיִּרְבּוּ וַיַּעַצְמוּ בִּמְאֹד מְאֹד וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ אֹתָם” (שמות א, ז).

התורה מספרת לנו על ההתעצמות וההתרבות של העם היהודי במצרים, רגע לפני שהספירה לאחור של יציאת מצרים מתחילה. מה הקשר? ולמה היא מספרת לנו את זה?

זה ידוע, בכל פעם שהקב”ה צריך להעניש את עם ישראל הוא תמיד מכין את התרופה למכה (מגילה יג, ב). הזינוק העצום בשיעור הילודה הישראלי מיד לפני הכאב וההשפלה של גלות מצרים היה זרע לגאולה (יציאת מצרים) שאמורה לקרות.

אולי גם זה יעניין אתכם:

הדברים הקטנים

אנחנו אחראים למה שחסר בעולם

הכל לטובה – האמונה פשוטה שקשה לנו איתה

זאת בעצם העצה עבורנו לדרך בה נוכל להביא את העתיד, הגאולה הסופית, הרבה יותר מוקדם.

רבי נתן אומר: ככל שיש יותר יהודים כך יש יותר דעת קדושה (תודעת אלוקים בעולם), וככל שיש יותר דעת קדושה כך הגאולה תגיע מוקדם יותר.

איך זה עובד?

אנחנו יודעים מניסיוננו וממקור ראשון, וכמובן גם מההיסטוריה, שכאב הוא מאפיין מרכזי של הגלות. ההתחלה של כאב/גלות – בין אם הוא נגרם על ידי אחרים או על עצמנו, לרוב מובנת לא נכון. כאשר המושגים, הערכים והשקפת העולם הלא יהודיים מתקיימים ותופסים מקום, התוצאות הבלתי נמנעות הן ירידה באמונה (בבורא עולם בתורתו ובצדיקים שלו) ובקיום של הגדרת ערכים יהודיים – חסד, צניעות וחמלה. תפישות שגויות מובילות לעבדות: נפשית, רגשית, פיזית, כלכלית ורוחנית.

ככל שיש יותר יהודים כך יש יותר דעת קדושה, וככל שיש יותר דעת קדושה כך הגאולה תגיע מוקדם יותר!

כשמשה רבינו (הגואל והמורה הרוחני שלנו) ראה שכל כך הרבה מבני ישראל השתחררו ממצרים והם בדרך לקבל את התורה, הוא חשב שגאולת האנושות בפתח. הוא חשב שיש מספיק ישראלים עם מחשבות ועמדות טובות, אפילו כשרות, כדי לגרום לשאר העולם – כולל אותם לא יהודים שיצאו ממצרים עם בני ישראל (ערב רב) – לקבל את הרעיון של “ה’ אחד ושמו אחד”.

כן, זה בהחלט יקרה, ובקרוב, ואנחנו מתפללים על זה. אבל אז התנאים לא היו מספיק בשלים כדי שזה יקרה. אותו ערב רב התגלה כבלתי ניתן לתיקון ובסופו של דבר פגע בבני ישראל.

אז במצרים המאוחרות יותר המשכנו את ההיסטוריה שלנו, תמיד מלווים באיזה צדיק גדול שמחזיר את תפקידו של משה רבינו ומנסה לתקן את הנזק שגרם הערב רב. הנזק מתבטל כאשר כל אחד מאיתנו נולד מחדש, מיום ליום ומשעה לשעה, חושב ומתנהג קצת יותר יהודי.

יהי רצון שנזכה לראות במהרה את התגשמות נבואת הנביא ישעיה: “הַקָּטֹן יִהְיֶה לָאֶלֶף וְהַצָּעִיר לְגוֹי עָצוּם אֲנִי ה’ בְּעִתָּהּ אֲחִישֶׁנָּה” (ישעיה ס, כב), אמן!

(מבוסס על דברי רבי נתן מברסלב, תערובות ג, ב-ג).

אתם מוזמנים ליהנות מההשקפה והחכמה העמוקה והמיוחדת שיש ביהדות בקישור הזה!