כמה זמן במזומן יש לך?

כמה זמן במזומן יש לך
חשבתם פעם על זה, על כמה זמן במזומן באמת יש לכם בארנק של החיים?

 אדם הולך למסעדה  שיש בה כמה מחלקות.

מחלקה לעשירים גדולים, שם השולחנות עשויים מזהב והכיסאות מכסף משובצים באבנים טובות ויהלומים, אוכלים בכלי פורצלן יקרים עם מזלגות וכפות מזהב גם כן משובצים באבנים יקרות, מגישים שם מאכלים נדירים ויקרים. בחוץ יש גינה מדהימה ביופייה. גולת הכותרת היא – מחיר המנה… אלפי דולרים לאדם. ואם מדובר במשפחה החשבון מגיע לעשרות אלפי דולרים. לא זול.

מחלקה לבינוניים, שם הכל פחות יפה ופחות יקר מזו של העשירים, אבל בכל זאת, מחלקה של בינוניים וגם מחירי המנות בהתאם.

ויש מחלקה לעניים, שם הכל פשוט ותוכלו לקנות אוכל בעשרים שקלים האחרונים שיש לכם בכיס וגם לשבוע.

אז אותו אדם, יום אחד החליט להיכנס למסעדה הזו, ניגש לדלפק ואמר לפקיד הקבלה: “תראה אדוני, אני עכשיו עני, אבל תדע שיש לי תכנית בדוקה שתוך שנה אני הופך לעשיר גדול”, והוא שולף את התכנית על הנייר – אין מה לומר, מושלמת, ומבקש ממנו להכניס אותו למחלקה של העשירים.

אולי גם זה יעניין אתכם:

כשנלבש את חליפת החלל

דמיון – הגשר בין הגשמי לרוחני

ממה אתה מפחד?

דמיון מול מציאות

חיים ומוות על פי הקבלה

“הכל טוב ויפה” אומר פקיד הקבלה, “אבל תגיד לי, כמה כסף יש לך עכשיו בכיס?”

“חמישים שקלים” עונה העני.

פקיד הקבלה מראה לנו בנעימות את הדרך למחלקה של העניים, שם אפשר לאכול בחמישים שקלים לשובע. “בשנה הבאה, כשתבוא עם המיליארדים” אומר לו כשהוא מצביע על המחלקה, “אז תיכנס למחלקה המתאימה לך”.

העני מנסה לשכנע אותו עם התכנית ומסביר לו שמובטח לו שבשנה הבאה שאכן יהיה לו מיליארד דולר, “הנה, זה כתוב פה שחור על גבי לבן. והנה, העורך הזה חתום פה, והנה כאן יש חברת השקעות גדולה שכבר התחייבה להשקיע את המיליונים. אין לך מה לדאוג, בשנה הבאה אני בא לכאן ומשלם על הכל…”

“אותי מעניין כמה כסף יש לך עכשיו!” משיב פקיד הקבלה בנחישות. “יש לך מאה שקלים – בבקשה זה שם. חמישים שקלים – זה שם. ומיליונרים – זה שם. מה שמעניין אותי זה מה אתה שווה עכשיו, לא אם יש לך תכניות מושלמות גם אם חתומים עליהן עורכי דין חשובים וחברות השקעה גדולות ומכובדות עומדות מאחוריהן…”

“אבל אדוני, תראה את התכנית…”

“שום דבר, תבוא שנה באה עם מזומנים…”

האדם הזה הוא כל אחד מאיתנו.

וכל אדם, קרי אנחנו, צריך לחשוב כמה זמן יש לו בעולם הזה – במזומן! לא לפי התכניות, אלא מזומן כאן ועכשיו – כמה זמן במזומנים באמת יש לך? גם אם תדבר על מה שכבר עשית ואפילו תשלוף אלבום תמונות ישן שהיית שם וגם ושם, זה לא משנה כלום, כי זה כבר עבר ואיננו. השאלה היא – מה יש לך בידיים ולא משנה מה היה לך שנה שעברה. אתה יכול ללמוד לפני שנה מה שאתה צריך ללמוד עכשיו? אתה יכול לפני עשר שנים את מה שאתה צריך לאכול עכשיו?

כל אדם, קרי אנחנו, צריך לחשוב כמה זמן יש לו בעולם הזה – במזומן! לא לפי התכניות, אלא מזומן כאן ועכשיו – כמה זמן במזומנים באמת יש לך?

אלו הדמיונות של האדם שחושב ‘פעם הייתי עשיר’ – עכשיו, זה עוזר לו במשהו? לא. מה שחשוב הוא מה יש עכשיו? חמישים שקלים? בבקשה, תאכל לפי זה.

יש לך תכניות? מישהו יודע מה צופן לו העתיד? כמה זמן יש לך במזומן עכשיו? – הרף עין ושקל לא יותר. כל העולם זה הוא כהרף עין. אין לאף אחד מזומנים יותר מההרף עין שעובר, כל השאר דמיונות. מה שהיה כבר היה, ומה שעוד יהיה מי יודע אם יהיה ואיך יהיה. מה נשאר? רק עכשיו. ההווה. הרגע בו אנו נמצאים.

מי יודע מה צופן העתיד

מי יודע מה צופן העתיד?

על זה אנחנו מבקשים כל יום בתפילה: “והסר שטן מלפנינו ומאחורינו” – שזו הדרך של היצר הרע לגזול לנו את הרגע שבו אנחנו עומדים, על ידי הדמיונות שהוא מכניס בנו וחלומות על האתמול והמחר. כי אתמול כבר היה, והמחר לא בידיים שלנו.

כך גוזל היצר הרע מהאדם את הזמן המזומן שיש בידו, הרגע בו הוא עומד, הרגע בוא הוא יכול לומר ברכה בכוונה, מזמור תהילים, לעשות חסד, לחייך למישהו, לומר מילה טובה, ללמוד, להתחזק באמונה ובביטחון, לכסוף לקרבת אלוקים ולצדיקים, לתת צדקה… תראו מה אפשר לעשות ברגע הזה ממש! את כל הטוב הזה היצר הרע רוצה לקחת מאיתנו ולתת לנו תמורה זולה – דמיונות על אתמול על מחר שמשאירים אותנו ערומים חסרי כל…

אז תחיו את החיים שיש לכם במזומן. אל תיתנו לאף אחד לשכנע אתכם שקנייה בהקפה תעזור לכם, גם לא שום כרטיס אשראי, רק עם מה שיש לכם בארנק.

(הדברים מבוססים על דברי המחבר מתוך ספר תכסיסי מלחמה. כנסו ותיהנו מהמבצעים המיוחדים של חנות האתר שלנו!).

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.