דף הבית פרשת השבוע הקשר בין ציפורים לטהרת המצורע – פרשת מצורע

הקשר בין ציפורים לטהרת המצורע – פרשת מצורע

מאת: חיים קרמר
הקשר בין ציפורים לטהרת המצורע - פרשת מצורע
image_print

השבוע פרשת מצורע נלמד על תהליך טהרת האדם שלקה בנגע הצרעת, שמחייב שני ציפורים, עץ ארז, ועלה אזוב.

העניין בשני הציפורים.

למה טהרת המצורע תלויה בשתי ציפורים? מלמד המדרש “לפי שהנגעים באין על לשון הרע, שהוא מעשה פטפוטי דברים, לפיכך הוזקקו לטהרתו ציפורים שמפטפטין תמיד בצפצוף קול”. (שזה הדיבור שסיפר לשון הרע! עליו עונש הצרעת).(ערכין טז:)

אולי גם זה יעניין אתכם:

פרשת השבוע מצורע ושבת הגדול

שבת הגדול – ניסים, רחמנות והנוסחה הגדולה!

הלכות שבת הגדול, חג פסח, שביעי של פסח וספירת העומר

ניסן – מתחילים ברגל ימין

ניסן – תלוו שמחה

ולמה דווקא שתי ציפורים? בקבלה, שתי הציפורים מייצגות את ספירות זעיר אנפין ומלכות, המקבילות לקול ודיבור. הן גם מסמלות את שני הכרובים שהיו על ארון הקודש. הכרובים היו מקור הנבואה והאדם שרצה רוחניות היה יכול למשוך רוח קדושה עליו – דרך שירה ודיבור קדוש. ולהפך, הקול של לשון הרע גם הוא מקורו בשתי ציפורים, אך “ציפורים טמאות”.

ההבדל בין שתי הציפורים אם הם בקדושה או בטומאה הינה שדרך הקדושה, יש לנו את כוחות הנבואה וראיה נכונה לחיות חיים טובים וקרובים יותר לה’. ולהיפך קורה כשיש דרך של נבואות שקריות, והצגת מטרות החיים בצורה שקרית, ולצערנו ישנם מנהיגים שנראים כמשפיעים אך כל מעשיהם הינם לייעץ לאנשים ללכת בדרך שקרית ושגויה בחיים.

רוצים חיים טובים, חיים טהורים שבהם ניתן ליהנות ולחיות באופן מוסרי? עבור זה נזדקק לקול ולדיבור של קדושה, לדיבורים טובים ומעודדים, שינחו אותנו על הנתיב הנכון. אותו אנחנו צריכים, עלינו ללמוד להימנע מלשון הרע וגינויים, ומדיבורי שקר.

חשבו לרגע. לגוף האדם יש שני צדדים, ימין ושמאל. שני עיניים, שני אוזניים, ידיים, רגליים, שני ריאות, וכן הלאה. יש רק שני איברים שהם במרכז הגוף. הפה וברית קודש. מי שפיו נקי יכול לחיות באופן קדוש ונקי. אותו הדבר אם אחד שומר על בריתו קדוש ונקי יהיה לו גם פה נקי. ולהפך, מום באחד הוא מום בשני.

יהי רצון שנלמד את הלקח של טהרה מ”הציפורים החיות” ונזכה לחיים טהורים. אמן.

כל שבוע אנחנו נהנים מעוד חידושים נפלאים על פרשת השבוע, כנסו לכאן ותיהנו גם אתם.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה