תחזיקו חזק!

תחזיקו חזק! מי שאוחז חזק בצדיקים לא ייפול, גם כשיגיע הרגע שבו בורא עולם ינער את העולם מהרשעים!

“וַיְהִי בְּשַׁחֵת אלוקים אֶת עָרֵי הַכִּיכָּר וַיִּזְכֹּור אלוקים אֶת אַבְרָהָם וַיְשַׁלַּח אֶת לוֹט מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה בַּהֲפֹךְ אֶת הֶעָרִים אֲשֶׁר יָשַׁב בָּהֵן לוֹט” (בראשית יט, כט).

המדרש, על פסוק זה, אומר (תנחומא, וירא ט): אפילו בחמתו של הקב”ה יש רחמים לפניו שנזכר ללוט והצילו בזכות אברהם, שנאמר “ויהי בשחת אלוקים את ערי הככר ויזכור אלוקים את אברהם וישלח את לוט”, התם תניא מצילין תיק הספר עם הספר ותיק התפילין עם התפילין, ללמדך אשריהן הצדיקים ואשרי דבקיהם”.

וכך אומר רבי נחמן מברסלב על מעלת הדבקות בצדיקים: “טוֹב מְאֹד מִי שֶׁזּוֹכֶה לִהְיוֹת מְקֹרָב לְצַדִּיק אֲמִתִּי. כִּי לֶעָתִיד לָבוֹא כְּתִיב (אִיּוֹב ל”ח): “לֶאֱחֹז בְּכַנְפוֹת הָאָרֶץ וְיִנָּעֲרוּ רְשָׁעִים מִמֶּנָּה”, שֶׁיֹּאחֵז בְּכַנְפוֹת הָאָרֶץ וִינַעֵר אֶת הָרְשָׁעִים. אֲבָל מִי שֶׁהוּא מְקֹרָב לְצַדִּיק אֲמִתִּי, אֲזַי יַחֲזִיק וְיֹאחֵז עַצְמוֹ בְּהַצַּדִּיק וְיִהְיֶה נִשְׁאָר קַיָּם וְלֹא יִהְיֶה נִנְעָר עִם הָרְשָׁעִים, מֵאַחַר שֶׁיַּחֲזִיק וְיֹאחֵז עַצְמוֹ בְּהַצַּדִּיק” (שיחות הר”ן כב).

אולי גם זה יעניין אתכם:

אמונה פשוטה, זה הכל

יש עתיד באופק

זמן טוב? יש דבר כזה!

מה שקרה ללוט, כפי שמספרת התורה (פרשת וירא) הוא דוגמה קלאסית של לימוד הזה. למרות העובדה שלוט החליף את הקשר הקרוב שלו עם אברהם אבינו בתאוות הבצע וחוסר המוסריות של סדום, הלקחים שלמד מאברהם אבינו העניקו לו קשר לצדיק. למרות סכנת המוות הכרוכה בביצוע “פשע הכנסת אורחים” בעולם הביזארי של סדום, לוט עדיין חיפש אורחים באופן תמידי (בראשית יט, א, רש”י). וכאשר האורחים שלו דיברו בשלילה על התנהגותה הבזויה של עירו המאומצת, ניסה לוט, הדומה במקצת לאברהם אבינו, להגן על בני סדום (בראשית רבה ה, ה).

“מִי שֶׁהוּא מְקֹרָב לְצַדִּיק אֲמִתִּי, אֲזַי יַחֲזִיק וְיֹאחֵז עַצְמוֹ בְּהַצַּדִּיק וְיִהְיֶה נִשְׁאָר קַיָּם וְלֹא יִהְיֶה נִנְעָר עִם הָרְשָׁעִים, מֵאַחַר שֶׁיַּחֲזִיק וְיֹאחֵז עַצְמוֹ בְּהַצַּדִּיק” – רבי נחמן מברסלב

למרות החולשות הגשמיות שלנו והנפילות מדי פעם לבור החמדנות, אנחנו מחפשים באופן תמידי קשר עם רבי נחמן ועם הצדיקים אמיתיים נוספים (בעבר ובהווה), יכולים לקוות ולהתפלל שנחזיק בהם תמיד חזק. ל”אחיזה והניעור” שעבר לוט הייתה השפעה ישירה על המשיח. כתוצאה מההצלה שלו, לוט ובתו החלו את אילן היוחסין שיצר בסופו של דבר את דוד המלך, סבא רבא של משיח.

ומה העניין של “אחיזה וניעור”? ובכן, זו דרכו של בורא ועלם למשוך את תשומת ליבנו. הקב”ה לא רוצה שאף אחת מהבריות שלו תהיה אשמה ותסבול. הוא רוצה שהן יהיו הכי טובות (תנחומא, וירא ח). לכן במשך 52 שנים הקב”ה עשה רעידות אדמה כדי להעיר את בני סדום (שם, י), אחרי הכל, גם הם הבריות שלו והוא לא רצה שהם יהיו רשעים וימותו.

הרבה מאוד טלטולים לפני המשיח קרו במהלך חיינו. מטרת הזעזועים הללו היא לא שהניצולים השורדים יאמרו בצדקנות, “האנשים האלה היו רשעים! הם קיבלו את מה שמגיע להם!”, אנחנו צריכים להתנער מההתנהגות הלא נכונה של עצמנו. כאשר “החפץ חיים”- רבי ישראל מאיר הכהן מראדין – הגיב לחדשות על רעידת אדמה שקרתה בזמנו הוא אמר, “אני לא יודע מה זה אומר, אבל אני יודע שהקב”ה אומר לנו ‘ילדים שלי, תחזרו אלי!’”

אנחנו רק צריכים להחזיק חזק בצדיקים ולא להתייאש לעולם!

אתם מוזמנים ליהנות מההשקפה והחכמה העמוקה והמיוחדת שיש ביהדות בקישור הזה!