שפת הרגש: אזמרה ושיעור מוזיקה אחד

שפת הרגש אזמרה ושיעור מוזיקה אחד

לפעמים, צריך רק משפט אחד קטן אבל כזה גדול משיעור מוזיקה אחד כדי לשנות את כל זווית הראיה על החיים!

שבע שנים עברו מאז שפגשתי את דברי רבי נחמן מברסלב – תורה רפ”ב בספרו הגדול ליקוטי מוהר”ן, אותה תורה מפורסמת המכונה “אזמרה” – ובניסיון לחיות את העצות שהוא נותן בה.

כשלמדתי אותה לפני שבע שנים, זה היה עוד בימים שההתבודדות, התפילה האישית שלי לבורא עולם, עדיין לא הייתה על בסיס יומי, וגם “אזמרה” – מציאת הנקודות הטובות בי ובסובבים אותי – גם היא הייתה בצעדיה הראשונים בחיי ולא במרכזם. ולמרות זאת, הבנתי שלמסר האדיר שיש בדבריו של רבי נחמן יש השפעה מהפכנית על האופן שבו אני מתבונן על עצמי.

בעבר, היה לי ביטחון עצמי נמוך ולפעמים הייתי מתבטל עד כדאי אוויר מרוב שהביטחון העצמי שלי היה ברצפה. אחרי יישום עצתו של רבי נחמן לחפש כל הזמן את הנקודות הטובות שלי, ראיתי שינוי מדהים בנקודה הזו, פלוס העובדה שבתוכי הרגשתי שמשהו מתאזן וזה רק עושה לי טוב.

אולי גם זה יעניין אתכם:

לחיות את ההווה

הפריחה והגלגל

תמצאו את הטוב

לאחרונה החלטתי לחזור שוב לעצות שיש בשיעור הנפלא הזה של רבי נחמן. רק שעכשיו במקום לשים את הפוקוס על מציאת הנקודות הטובות שבי, אני צריך לעשות את זה גם עם אנשים אחרים. התובנה הזו הגיעה אחרי התבודדות באחד הבקרים בה התמקדתי באירוע של לילה קודם שבו אשתי גערה בי שהפרעתי לה… כהרגלי.

“אתה תמיד ‘חותך’ את הדיבור שלי” היא אמרה.

והיא צדקה.

ביקשתי מבורא עולם שיעזור לי להבין את מה שהוא מעביר לי בסיטואציה הזו – למה אני עושה את זה שוב ושוב? ביקשתי ממנו את התובנה המיוחלת, וקיבלתי אותה.

אחרי יישום עצתו של רבי נחמן לחפש כל הזמן את הנקודות הטובות שלי, ראיתי שינוי מדהים בנקודת הביטחון העצמי שלי…

הבנתי שההפרעה הזו נובעת מגאווה, מתוך מחשבה שמה שיש לי לומר חשוב או מעורר תובנות יותר ממה שהיא עומדת לומר. הייתי יותר מרוכז ב”לקחת” כדי לבנות את האגו שלי בעזרת הדיבור, במקום “לתת” על ידי מיקוד הפוקוס של האוזניים והעיניים שלי רק בה ובמה שהיא אומרת.

‘כשהתבשלתי’ עם זה עוד קצת, הבנתי שלעתים קרובות הפה הוא כלי של מידת גאווה ואילו האוזניים הן של מידת הענווה. ואז חשבתי ביני לבין עצמי, מדוע הקב”ה הניח את הפה במרכז הפנים שלי ואילו את האוזניים בצדי הראש?

התשובה הגיעה בשבת בבוקר כשאחד מילדיי סיפר משהו שהמורה למוזיקה שלו אמרה להם באותו שבוע: “האוזניים שלך נמצאות בצדי הראש כדי שתוכל לשמוע אחרים. אם הן היו בקדמת הפנים היית שומע רק את עצמך!”…

לשיטת הנקודות של רבי נחמן יש השפעה מהפכנית על האופן שבו אני מתבונן על עצמי ועל אחרים!

לשיטת הנקודות של רבי נחמן יש השפעה מהפכנית על האופן שבו אני מתבונן על עצמי ועל אחרים!

מלבד העובדה שהאמירה הזו נאמרה בהקשר לאדם שמנגן על כלי נגינה מסוים יחד עם להקה, הקשר שלה לאזמרה היה ברור לי מיד.

הבנתי שצריך להקשיב יותר ולדבר פחות (ובוודאי אף פעם לא להפריע!). וכשהתאמצתי להקשיב יותר, יכולתי להתחיל להתכוונן למנגינות הייחודיות שנעשות מהנקודות של אחרים. וברגע שקיבלתי שהגעתי להבנה ולידיעה של מה זה אומר, פניתי לבורא עולם וביקשתי ממנו: “השם, אתה יצרת את האדם הזה עם נקודות טובות שיש רק לו. בבקשה הראה לי מה אני צריך ללמוד מהאדם הזה ולמה נתקלתי בו היום”.

כן, זה המסר המתוק משיעור מוזיקה של הבן שלי, משפט אחד קטן אבל כזה גדול ששינה לי את כל זווית הראיה שלי על החיים!

תודה אבא!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.