שני מפתחות להתגבר על הכעס

מה לא תעשו כדי להתגבר על מידת הכעס? הכל, נכון? ובכן, יש לנו שני מפתחות שישנו לכם את החיים ואת המידה הזו. קחו וכנסו בדלת שתהפוך אתכם לאנשים שלא הכרתם!

הנה כמה עובדות מעניינות על העבודה המדהימה של רבי נחמן מברסלב על מידת הכעס, וההישגים הנפלאים שאפשר להשיג עם עבודה אינטנסיבית וליהנות מחיים רגועים ומלאי אושר:

פעם רבי נחמן מברסלב סיפר לתלמידים שלו כיצד עבד קשה כדי להתגבר על המידות השליליות שלו.

כשהוא היה בחור צעיר, כך סיפר להם, היה לו מזג חם והוא התעצבן מכל דבר קטן.

אבל הוא התגעגע וכסף להיות אדם טוב, כמו שאלוקים רוצה שכל אחד מאיתנו יהיה.

אז הרבי התחיל לעבוד על מידת הכעס שלו, עד שהתגבר עליה לגמרי. הוא דחה את הכעס לחלוטין, דחף את עצמו לצד השני, עד לקצה שלו ממש. ובמקום כעס, היו שם סבלנות וסובלנות מאין כמותן.

בדרך זו הגיע רבי נחמן הגיע לדרגה ששום דבר לא הטריד אותו בכלל. הוא היה כל כך רגוע ושליו ששום דבר לא יכול היה לעצבן אותו.

לא משנה עד כמה אתגרו אותו או איזו כמות של אנרגיות שליליות השליכו עליו, הוא עבד על עצמו בצורה כל כך מדהימה עד שהוא יכול היה לסבול את הכל בלי שום טינה או כעס בליבו כלפי שום אדם.

אולי גם זה יעניין אתכם:

תשברו את הכעס

סבלנות והחיים הטובים

לעשות את הבלתי אפשרי

דם חם

שינויים כן נולדים

המתכון להשתנות

תעשו מקום בלב

דווקא כשלא מסתדר

נקודות טובות ואזמרה

לדון את עצמנו לכף זכות?

לדון את האויב לכף זכות

הוא אהב את המתנגדים עליו בלי שום רגשות שליליים או כעס אל אי מי מהם.

רבי נחמן מברסלב היה ידוע ומפורסם ברוגע הקדוש שלו, שהיה חלק בלתי נפרד ממידת הענווה שלו.

אז הנה הם, המפתחות. שימו לב!

לא משנה עד כמה אתגרו אותו או איזו כמות של אנרגיות שליליות השליכו עליו, הוא עבד על עצמו בצורה כל כך מדהימה עד שהוא יכול היה לסבול את הכל בלי שום טינה או כעס בליבו כלפי שום אדם.

ענווה – היא המפתח הראשון להתגבר על הכעס!

ענווה, היא לא הערכה עצמית נמוכה כפי שאנשים רבים טועים לחשוב. ענווה לא מונעת אותנו או עוצרת מאיתנו להכיר ולזהות את הנקודות הטובות שלנו ושל הסובבים אותנו. למעשה, אדם עניו אמיתי חייב את האיזון של מודעות עצמית.

אדם עם ענווה הוא זה שמזהה שכל מה שיש לו וכל מה שהוא משיג – מקורו באחד: בבורא עולם, מי שזן ומפרנס אותו. הוא לא כועס כשדברים לא הולכים כמו שהוא רוצה. הוא לא מאשים אף אחד בגלל האתגרים איתם הוא מתמודד, גם אם נדמה שהוא לא מצליח בהם – כי הוא יודע שהכל, כולל הבעיות והניסיונות – הכל מאחד: מבורא עולם.

הוא יודע שאת אלוקים אפשר למצוא אפילו במקומות הכי נמוכים ובאתגרים הכי קשים בחיים!

עם אמונה מבינים שהכל מבורא עולם לכן גם אין מה לפחד מאתגרי החיים…

וזה מוביל אותנו למפתח השני להתגברות על הכעס – האמונה!

כשיש לך אמונה אתה מבין שהכל מבורא עולם, אפילו המצב הכי מעצבן, מפחיד וכואב שאי פעם התמודד איתו, או זה שאתה מתמודד איתו ממש ברגעים אלה.

ולא רק שזה בא מבורא עולם, אלא שאלוקים הוא זה שנתן לך את האתגר, מניעה או הבעיה בגלל שהוא רוצה לעזור לך לצמוח ולגדול ברוחניות שלך – זאת מתנה שבאה ממקום עמוק של אהבה! שלא תטעה.

כעס הוא בית קלפים שלא יכול להחזיק מעמד ולכן הוא קורס אל מול ענווה אמיתית ואמונה עמוקה!

נכון, קל לקרוא וכל שכן לכתוב את הנאמר כאן, אך לא קל לקיים וליישם את העצות הללו בחיים שלנו. אבל זה אפשרי עבור כל אחד מאיתנו, לא רק לצדיק כמו רבי נחמן. הוא מהווה לנו דוגמה נפלאה של הצלחה שבאה עם התמדה. והתמדה, זה שם המשחק. כמו כן, ללמוד את משנתו של רבי נחמן, להתפלל ולעשות התבודדות (התפילה האישית שלנו לבורא עולם במילים המתוקות שיוצאות לנו מהלב) כדי להשיג את השינויים אליהם אנו מייחלים. וזה, חברים יקרים שלי, לוקח זמן. אבל אל תתייאשו, כי לסבלנות יש מחיר!

קראו את ספרי רבי נחמן ותמצאו בהם שיעורים מאלפים לחיים, מסרים מדהימים ומתוקים שכל אחד יכול לקיים. כי רבי נחמן הוא מדריך לפנימיות – למימד הפנימי של התורה, של הנשמה ושל החיים בכלל.

אתם מוזמנים ליהנות ממגוון מאמרים מרתקים ומעניינים בנושא חברה והשקפה בקישור הזה.