שדרגו את השלילי לחיובי

לשדרג את השלילי לחיובי
פסימיסט רואה קושי בכל הזדמנות, אופטימיסט רואה הזדמנות בכל קושי. הנה הדרך להיות אדם כזה!

בזמן האחרון אני די קשוח עם עצמי.

כלפי חוץ אני נראה רגוע, ואני באמת אדם כזה. אבל העניין הוא שאני מצפה מעצמי הרבה מאוד, ולפעמים מתעצבן כשאני לא מצליח לעשות משהו שרציתי או חשבתי לעשות, ולא משנה באיזה תחום – רוחני או גשמי.

לא מזמן שיתפתי את החברים מהקבוצה שלי בסיפור אישי. בגדול, הסברתי להם שכאשר אני רואה מישהו שעושה משהו בדבקות יתר, התגובה המידית שלי היא הרצון ‘לשטוף’ אותו עם מנת ביקורת על ה’דבקות’ המעושה שלו.

אבל זה רק רצון כזה, אתם יודעים, במחשבות. לא באמת עשיתי את זה. למה? כי אחרי דקה, כשנשמתי עמוק, התחלתי להרגיש קצת את הדבקות הזאת שהוא הפגין.

איך, אתם שואלים?

בהתחלה דמיינתי את הכוונות שלו כפחות אמינות, וכך הצלחתי להסתדר עם חוסר הדבקות שלי. אחר כך שמתי לב לקטנוניות שבתגובה שלי וניסיתי להעריך בראש שלי מחדש את המצב, עד שנכנסה מחשבה יותר טובה – שאני גאה ושמח שנפלה בחלקי הזכות להיות עד להתנהגות האצילית של האדם הזה, התנהגות שתשמש לי דוגמה נפלאה ללמוד ממנו ולהיות יותר רגיש כלפי עצמי והסובבים אותי.

אולי גם זה יעניין אתכם:

הרגעים המתוקים נחשבים

סירת המפרש של אבא שלי

שמחה, זה כל מה שאנחנו מבקשים

ארבע סיבות לשמוח

תודה לך השם

תמצאו את הרווח

מעט זה גם טוב

תמצאו את הטוב

תודו שיש בכם טוב

את הקבוצה שיתפתי כמובן גם בתוצאות של כל האירוע הזה: שינוי הגישה שלי וכעס על עצמי בגלל התגובה הראשונית – קטנוניות ורצון להעביר ביקורת.

מנהל הקבוצה לימד אותי משהו שאני כבר יודע, אפשר לומר שהוא בעצם רענן את זכרוני עם דבריהם המפורסמים של חז”ל: “שלא לשמה, בא לשמה”.

כלומר, למרות שהכוונות של אדם מסוים (והכוונה בדברי חז”ל אלה ללימוד התורה) יכולות להיות מהסיבות הלא נכונות (כמו רדיפת כבוד) הוא בסופו של דבר יזכה ללמוד לשם שמים. ואז הוא הוסיף הסבר חדש לדברי חז”ל וכתב: “בגלל שיש לנו את הכוונות הלא נכונות לכתחילה, זה מאפשר לנו להתגבר על המחשבות והרגשות הללו ולהחליף אותם במשהו טוב יותר”.

אתם מבינים? רק בגלל שהתחלתי להרגיש שלילי הייתי מסוגל לעשות תפנית בראש שלי ולראות את חיובי.

תגידו מה שתגידו, אבל הרעיון הזה מ-ש-ח-ר-ר-!!!

בגלל שיש לנו את הכוונות הלא נכונות לכתחילה, זה מאפשר לנו להתגבר על המחשבות והרגשות הללו ולהחליף אותם במשהו טוב יותר.

המחשבות שהציפו את הראש שלי בהתחלה הן לא בשליטתי, אין לי שום שליטה עליהן, אז למה לי להלקות את עצמי בגללן? במקום זאת, אני צריך לראות אותן, ולהשתמש בהן, כקרש קפיצה אישי למחשבות חדשות וטובות יותר, חיוביות ומעודדות.

צעד נוסף קדימה.

רבי נחמן מברסלב מלמד (ליקוטי מוהר”ן מט) שהמחשבות שבלב שלנו יוצרות את העולם בו אנחנו חיים.

דווקא השלילי גורם לנו לעשות את התפנית המתבקשת ולהיות חיוביים

דווקא השלילי גורם לנו לעשות את התפנית המתבקשת ולהיות חיוביים! וזה הדבר הכי משחרר!…

אם לאדם יש מחשבות שליליות, הוא מייצר שליליות בעולם. מה שאומר, שהעולם הופך לתוצר של השליליות שלו. זה אולי מרגיז אבל זאת האמת.

וההיפך, כמובן – אם אנחנו מייצרים מחשבות חיוביות אנחנו מאפשרים להשגחה של בורא עולם לזרום אל תוך העולם וליצור חיוביות. שפע של חיוביות.

במילים פשוטות: המחשבות מגדירות את העולם בו אנו חיים.

אם נשתף פעולה עם שני הרעיונות הללו נשכיל להבין את מה שבאמת קורה: הקב”ה שולט בהחלטות הראשונות שלנו, וכל מה שאנו יכולים לעשות הוא רק לקחת את המחשבות שאנחנו מקבלים באופן טבעי ולנסות לשדרג אותן למשהו חיובי.

ואם שאלתם, אז זאת הדרך לייצר עולם טוב יותר. וזה עובד!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.