למצוא את הטוב בעבר כואב – פרשת השבוע האזינו

איך אפשר לחבר נקודה כואבת מהעבר עם ההווה ולמצוא בה את הטוב? רבי נתן מגלה לנו את הנוסחה!

בפרשת האזינו משה רבינו משתף את עם ישראל ואותנו בנבואה יפה הנאמרת בצורת שירה, בה הוא אומר לנו מה עומד לקרות לעם ישראל עד אחרית הימים. באחד הפסוקים משה רבינו אומר: “זְכֹר יְמוֹת עוֹלָם בִּינוּ שְׁנוֹת דּוֹר וָדוֹר שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ” (דברים לב, ז).

אולי גם זה יעניין אתכם:

עומדים ביחד – נצבים

איך עולים לשמים? – נצבים

מה עברתי בחיים שלי – כי תבוא

ורבי נתן אומר לנו שאנחנו צריכים לזכור את ימינו מלפני זמן רב ולהכניס אותם לראש. אנחנו צריכים לרענן את הזיכרונות שלנו מהם, כביכול, ולחשוב עליהם. הוא מעודד אותנו לחבר את הימים האלה לחיינו בזמן הנוכחי, בהווה. כי כשאנחנו מסוגלים להרהר בעבר שלנו ולחבר אותו למה שקורה איתנו עכשיו, אנחנו יוצרים קשר מעבר לזמן, ועם הזיכרונות הללו אנחנו יוצרים אחדות של חיינו.

כשאנחנו מסוגלים להרהר בעבר שלנו ולחבר אותו למה שקורה איתנו עכשיו, אנחנו יוצרים קשר מעבר לזמן….

ואיך זה עובד?

דרך אחת היא לחשוב על אירוע מהעבר שלך, כזה שאתה מתמודד עם משהו דומה לו גם בהווה ושאתה לא רואה אותו כמשהו חיובי בחיים שלך. ויכולות להיות לזה לא מעט סיבות: זה קשה, זה כואב, זה מעורר חששות… הרשימה יכולה להיות מאוד ארוכה. הזיכרון מהעבר אולי לא יהיה תמונה ברורה של איך הכל יצא בסופו של דבר לטובה, אבל אל תוותר! חפש שוב ושוב את בורא עולם בסיטואציה הזו.

השלב הבא הוא לבדוק אם אתה יכול לחבר אותו לטוב שבהווה, למשהו שהרווחת מאותו אירוע, משהו שמשפיע עליך גם בהווה. זו עשויה להיות תבונה, סיטואציה או אפילו תפנית גלויה שעשתה לך טוב. חפש את החיובי במקום בו אתה נמצא היום, שלא היה יכול להתרחש אם לא היית עובר את מה שעברת. חפש דרך שבה תוכל למצוא את הביטוי הטוב של הקב”ה בחייך, בעבר ובהווה.

מצאת? חבר את זה לנקודת הזמן בה אתה נמצא ותרים את עצמך!

רבי נתן אומר לנו שכאשר אנחנו חוזרים עם השנים לאחור, אנו עוסקים בתהליך של יצירת שלמות ואחדות בחיינו.

יהי רצון שנזכה לחבר את העבר וההווה מהנקודה הזו למצוא את הטוב שבחיינו תמיד, אמן.

כל שבוע אנחנו נהנים מעוד חידושים נפלאים על פרשת השבוע, כנסו לכאן ותיהנו גם אתם!