התבודדות – הסידור של הלב

בכל זמן ובכל מקום אנחנו יכולים לדבר עם בורא עולם. פשוט, לפתוח את הסידור של הלב ולתת למילים לזרום אליו!

התורה מספרת לנו על יצחק אבינו שהלך להתפלל בשדה בחלק האחרון של היום – בערב, תפילת ערבית. התפילות של יצחק לבשו צורה של התבודדות – שיחה עם בורא עולם במילים שלנו, מילים שיוצאות לנו מהלב שהוא בעצם הסידור שלנו בתפילה המיוחדת הזו.

התבודדות יכולה לכלול שאלות, וידוי וחרטה, הכרת תודה, געגועים, תחנונים, פורקן, שבחים, תסכול  – את כל אלה צריך להביע כמובן בצורה מכובדת, אחרי הכל אנחנו מדברים עם בורא עולם. ובדיוק כמו יצחק, אנחנו יכולים לנצל את הכוח של ההתבודדות ולדבר עם מי שברא אותנו ויודע הכי טוב מה הדבר הטוב ביותר עבורנו. אנחנו צריכים לדבר כמובן ממקום של כנות, שהרי אף אחד בעולם לא מכיר את המחשבות והרגשות שלנו טוב יותר מבורא עולם…

אולי גם זה יעניין אתכם:

התבודדות – הדרך שהאויב לא מכיר

כוחה של תפילה

מכל מילה נברא מלאך

יצחק התבודד בשדה, כמו שנאמר “ויצא יצחק לשוח בשדה” (בראשית כד, סג). רבי נחמן אומר לנו שתפילה כזו – בשדה או ביער, כשאנו מוקפים בטבע השוקק חיים שהקב”ה ברא – היא מועילה וטובה מאוד! וכאשר אנחנו עושים את זה כך, כפי שמסביר רבי נחמן, כל העצים וצמחי השדה מצטרפים אלינו בתפילה. כל הצמחים והחיות שרים את ההלל, שהוא התפילה שלנו, דבר שמזרז את התפילה שלנו כלפי מעלה.

אנחנו יכולים לנצל את הכוח של ההתבודדות ולדבר עם מי שברא אותנו ויודע הכי טוב מה הדבר הטוב ביותר עבורנו!

בפרק שירה – שירת הבריאה (פרק ג) – דשאים אומרים: “יהיה כבוד ה’ לעולם, ישמח ה’ במעשיו”. אתם מבינים? זה מה שהעשבים והצמחים שרים לצדך כשאתה עושה התבודדות בחוץ!!

אבל לא תמיד יש לנו הזדמנות לדבר עם בורא עולם בסביבה טבעית וירוקה, או במקום בטוח מחוץ לבית. לעתים קרובות אנו עשויים לגלות שאנחנו צריכים לעשות את ההתבודדות באחד החדרים בבית שלנו, במרפסת או במכונית כשאנו בדרכים. הלוואי שתמיד נוכל להתפלל ולעשות מדיטציה יהודית מתוקה כזאת באווירה ירוקה יפה ומועילה.

בדיוק כפי שהקב”ה ברא אותנו ונתן לנו את כל מה שאנחנו צריכים בחיים, הוא גם נתן לנו את היכולת לדבר איתו בכל מקום שנמצא. בורא עולם יודע שאולי אין לנו את הסביבה הטבעית היפה או הרבה זמן פנוי, אולי אין לנו שקט ושלווה שתורמים לחלוטין לחוויית ההתבודדות המיוחדת, אבל הוא רוצה שנדע שיש זמן ומרחב – בכל זמן ובכל מקום שאנו מוצאים עצמנו אנחנו יכולים לדבר איתו. פשוט, לפתוח את הסידור של הלב ולתת למילים לזרום אליו.

יהי רצון שנזכה לימים מתוקים ונפלאים ולעבוד את הבורא עם כל מה שהוא נותן לנו, אמן!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.