אני? שמח בחלקי!

אני? שמח בחלקי!

האם אתם שמחים במה שיש לכם ולא מצטערים על מה שאין לכם? אם תענו על השאלה הזו בכנות תגלו אם אתם אנשים שמחים באמת!

 

שלמה המלך, החכם באדם ע”ה, אומר: “אין אדם מת וחצי תאוותו בידו” (מדרש על קהלת א, יג).

לבורא עולם יש שמות רבים. כל אחד מהשמות הללו מרמז על היבט אחר של תהילתו וגדולתו, קדושתו וכבודו. “אל שדי” הוא אחד מהשמות שלו שמשמעו, יש מספיק, יש די.

ולמה יש מספיק? ומה זה אומר?

בגדול, זה אומר שיש מספיק ברכה של בורא עולם בעולם כדי שלכל אדם יהיה את השפע שלו, הפרנסה וכל הטוב שהקב”ה מעניק לו. אנחנו סמוכים ובטוחים שיש מספיק. סומכים על כך שהקב”ה ייתן לכל אדם את מה שהכי מתאים לו ואת מה שהכי טוב ונכון עבורו בזמן הנכון.

אולי גם זה יעניין אתכם:

ההזדמנות המיוחדת שבאה עם חודש כסליו

שיחת מראה

התבודדות – הסידור של הלב

כשאנחנו שמחים בחלקנו ובמה שיש לנו מבחינת הפרנסה, ואנחנו לא מסתכלים ורואים מה יש למישהו אחר ומשווים את עצמנו אליו, בזה אנחנו אומרים לבורא עולם שזה מספיק. כל מה שאתה נותן לנו זה טוב, אבא יקר שבשמים.

בגדול, זה אומר שיש מספיק ברכה של בורא עולם בעולם כדי שלכל אדם יהיה את השפע שלו, הפרנסה וכל הטוב שהקב”ה מעניק לו!

כי כמו שיש מספיק חיים, יש מספיק פרנסה לכולם, יש מספיק יראת שמים ושפע לכולם, יש גם מספיק קדושה לכולם. כל אדם חווה את הבורא ברמה שלו, וכשהוא שמח במקום שלו אז “שדי” – יש לו מספיק, יש לו די.

אז עכשיו נשאלת השאלה – אם אנחנו שמחים ב”די” וב”מספיק” אז זה אומר שאנחנו לא צריכים לנסות להתקרב לבורא עולם כדי להבין אותו יותר? לא לעשות שום דבר? לא להתאמץ?

לא.

למה?

כי המשמעות היא שלכל אחד יש גבולות שבאמצעותם הוא לא צריך לחרוג מהם, בין אם זה באוכל/פרנסה ובין אם בידיעת השם. אנחנו כן יכולים לגדול, אנחנו כן יכולים לשאוף ולהגיע ליותר, להשקיע ולהשיג יותר, אך יחד עם זאת עלינו להיות מרוצים במאת האחוזים במקום בו אנחנו נמצאים עכשיו.

איפה אנחנו אוחזים בכל רגע ואיך אנחנו מרגישים לגבי זה – זה ביטוי לאמונה שלנו בבורא עולם. זאת הפגנת אמונה שאנחנו מבינים שהקב”ה עושה את הטוב ביותר בשבילנו בכל רגע ורגע.

מספיק, נכון?

אז התפילה שלי היא שיהיה לנו יום בו נרגיש שיש לנו מספיק ובשפע, כי יש לנו את כל מה שאנחנו צריכים. כי איך אמרו חכמים? דעת קנית מה חסרת?

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.