שיחת חברים

שיחת חברים היא לא רק מפגש מהנה על כוס קפה, אלא משהו עמוק יותר וכזה שבונה את מי שאנחנו…

“שיחת חברים” – אחד ממושגי היסוד בתורת רבי נחמן מברסלב. כאשר שומעים מושג זה, עולה תמונה של חברים אהובים היושבים נינוחים, מדברים דיבורים מלב אל לב ומחליפים חוויות, הרגשים ותובנות – ללא ספק, תמונה נפלאה מאוד. יחד עם זאת, שיחת החברים עליה מדבר רבי נחמן היא הרבה יותר משיתוף חברי של הרגשות וחוויות. מדובר על דבר עמוק מאוד, תיקון יסודי ביותר שרק על ידו אפשר לקבל תיקון שלם.

בתורה ל”ד (ליקוטי מוהר”ן) בה מדובר על המעלה של השיחה שמדברים החברים זה עם זה, מגלה רבי נחמן שישנה בכל אדם נקודה קדושה, נקודה שלעולם לא מתקלקלת ושאורה לעולם לא נכבה, אפילו אם עבר מה שעבר. ההתקשרות לנקודה זו מביאה לתיקון של כל שבירת הכלים ואובדן האור של כל אדם כפי מעשיו. בשיחת החברים אנו זוכים להאיר זה בזה את הנקודה הזו, שלמעשה היא נקודה המשותפת לכל ישראל, נקודת הצדיק.

שיחת חברים היא אחת המעלות הנשגבות וקיומה מעניק לנו את המתנה המיוחדת שלשמה באנו לעולם הזה  – תיקון העולם…

לנוכח העובדה ששיחת חברים היא עבודה שהפכה כמעט בלתי אפשרית בין רבים מאיתנו, אפשר להבין עד כמה היא יסודית וחמקמקה. חכמינו כבר אמרו שסיבת הגלות האחרונה היא שנאת חינם, ועד שלא נתקן זאת בית המקדש לא יוכל להיבנות, ולאור דברי רבי נחמן אנו מקבלים זווית ראיה נוספת לחשיבות של הקשר בין ישראל – כי רק על ידי קשר טוב בין כל עם ישראל, באופן שיוכלו לדבר זה עם זה על עבודת השם ויראת שמים, נוכל לבוא אל התיקון השלם של שבירת הכלים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

להחזיק את המקל בשני הקצוות

לעבור את הגשר הצר

עולם הפוך ראיתי

תשכחו מהכל ותתחילו מחדש

אני יהודי!

שיחת החברים נראית מצד אחד הדבר הכי קל שיש בעשייה הרוחנית שלנו ובעבודת השם. לא מדובר על יגיעה בהתבודדות בחצות לילה. לא מדובר על לימוד עיוני עמוק במאמרי חסידות. לא מדובר על שבירת התאוות, תיקון המידות וכדומה. מדובר בסך הכל על הפעולה הקלה ביותר שכולנו עושים כל יום בקלות יתירה, פשוט לדבר זה עם זה.

אולם מצד שני, בפועל, זה הכי קשה! זה מצריך כנות, הקשבה, פתיחות, זהירות ועוד, שהרי אנו מדברים עכשיו עם נשמה, עם מישהו אחר, לא עובדים רק עם עצמנו. ולא רק, זה יכול להיות גם מפחיד כי צריך לחשוף ולהיחשף.

לא ביקשו מאיתנו לעשות את הבלתי אפשרי, אלא לעשות פעולה קלה ופשוט לדבר זה עם זה!…

אבל מה לעשות, הרי אי אפשר בלי זה! אנו זקוקים לנקודה זו מאוד אם אנחנו רוצים לחזור לאוצרות שלנו ולשוב ולקבל מרבי נחמן את האור המופלא של הגאולה, כפי שזכו אלו שכן עסקו בתמימות ובכנות בשיחת חברים, כמו שמסופר רבות ביומניהם של גדולי החסידים בדור הקודם, כמה הרבו לדבר יחד על הדבר הכי חשוב ויקר להם – יראת שמים. וכן כמו שמסופר על הרב לוי יצחק בנדר ז”ל, שרוב ימיו לא הפסיד קימת חצות, מלבד פעם אחת שהיה כלוא בכלא הסובייטי והיה נראה לו ולחברו רבי אליהו חיים רוזין ז”ל שזה הלילה האחרון של חייהם, והם ישבו את דעתם כיצד להעבירו והחליטו שלילה כזה עדיף להעביר בשיחת חברים מאשר בקימת חצות…

עלינו לעשות את כל המאמצים ודווקא כן לדבר זה עם זה! להתאמץ להזיז לצד את כל מה שמפריע – בין אם זו בושה או פחד מחילוקי דעות, ולשים באמצע את מה שמחבר: את הרצון הכן שלנו לעשות רצון אבינו שבשמים – והעיקר על ידי שנדבר מנקודת הצדיק, מהעצות והדרכים שרבי נחמן השאיר לנו מכוחו, הבטחתו ונחמתו. ומשם, מנקודה קדושה זו שאותה בעצמה אנו רוצים לגלות ולעורר, נשאב את הכנות, הפתיחות, הזהירות ועוד, ועל ידה נזכה להאיר באחרים ושאחרים יאירו בנו את אור הצדיק הנעלם בכל אחד ואחת מישראל.