קורונה – אל תיתנו לפחד להשתלט עליכם!

בימים אלה כולם מפחדים ודואגים, ובצדק. אבל עצרו רגע, תנשמו עמוק ותזכרו בעובדה אחת שיכולה לשנות לכם הכל ולא לתת לפחד להשתלט עליכם!

זה קרה בשנת 2448 לבריאת העולם. עם ישראל חיכה למשה למרגלות הר סיני שיחזור עם הלוחות. באותו זמן הם היו מלאי חרדות מכיוון שהם טעו בחישוב הזמן וביום שמשה רבינו אמור היה לחזור. והם באמת דאגו. אחר כך נכנסו לפניקה לא מוסברת. ואז, מה הם החליטו לעשות? עגל זהב.

למה? כי הפחד שלהם השתלט עליהם והם לא יכלו לחשוב בבהירות וביישוב הדעת. המחשבה הראשונה שלהם הייתה שהם לא יכולים לקבל מבורא עולם בצורה ישירה את מה שהם צריכים, ללא אמצעי וגורם מתווך, במקרה זה אליל – עגל זהב.

וזה לא שהם לא האמינו בבורא עולם. הם האמינו. אבל החרדות שלהם השפיעו על היכולת שלהם לזכור את כל הניסים שהקב”ה עשה בשבילם כשהוציא אותם ממצרים. ולא מדובר על שנים רבות לפני המעמד הזה, אלא פרק זמן קצר מאוד. הם לא חשבו על קריעת ים סוף. גם לא על המן שירד להם מן השמים והשביע את רעבונם במדבר. אפילו לא הייתה להם את נוכחות הנפש לזכור שהם עומדים למרגלות הר סיני אחרי שהם שמעו את הקול של בורא עולם בכבודו ובעצמו. איכשהו, נוצר נתק. מרוב בלבול הם הרגישו שבורא עולם לא היה קרוב אליהם ולא מספק להם את צרכיהם. הם, כך חשבו, היו חייבים לעשות משהו יוצא מגדר הרגיל כדי להשיג את מה שהם צריכים. בעצם חייבים לפעול, גם אם הפעולה הייתה כרוכה בלוותר על ההיגיון…

אולי גם זה יעניין אתכם:

אהבה – חובה במחסנית!

העוצמה שבאמפתיה

תמצאו את הרווח

מעט זה גם טוב

תמצאו את הטוב

תודו שיש בכם טוב

נקודות טובות ואזמרה

12 טיפים לרגעים קשים

גלגל ההצלה של רבי נחמן

רבי נחמן מברסלב מסביר (ליקוטי מוהר”ן סב), שחלק מהאנשים מאמינים שהקב”ה חייב לפעול דרך אמצעי, גורם מתווך, כוח מחבר, פעולה, סמכות כלשהי או מה שלא יהיה – העיקר שיהיה משהו. הם חושבים שהם יכולים להרוויח פרנסה או כל דבר אחר רק עם תואר מסוים, עם הקשרים הנכונים ומקום העבודה הנכון. אחרת, הם לא מרגישים מסופקים ולא יהיה מי שיפרנס אותם. הם חושבים שאדם חולה יכול להירפא רק על ידי הרופא הטוב ביותר עם הטיפול הטוב והמוכח, אבל הם שוכחים שבורא עולם הוא זה ששולט ומנהל את העניינים.

מרוב בלבול הם חשבו שהם חייבים לעשות משהו יוצא מגדר הרגיל כדי להשיג את מה שהם צריכים. בעצם, חייבים לפעול גם אם הפעולה הייתה כרוכה בלוותר על ההיגיון… כאן הייתה הטעות הגדולה!

בורא עולם ברא את העולם עם מערכת ש’מכריחה’ אותנו לעשות השתדלות. אנחנו חייבים לבצע כמה פעולות, מכיוון שהן יוצרות את הכלי שלתוכו הקב”ה משפיע את מה שאנחנו צריכים. לכן אנחנו הולכים לעבודה כדי לקבל משכורת שמספקת את סכום הכסף למחיה. אנחנו צמודים לחדשות על וירוס הקורונה בכל רגע אפשרי, רק כדי לברר או לוודא עם הנסיעה שתכננו או זו שהייתה על הפרק באמת הכרחית. אנחנו לוקחים תוספת של ויטמינים ושוטפים את הידיים שלנו בתדירות גבוהה.

אבל באמת, בורא עולם לא צריך לעבור דרך הכוחות הללו או אמצעים מתווכים כאלה ואחרים. הוא יכול לתת לנו בצורה ישירה את מה שאנחנו צריכים. הוא יכול לתת לנו בתים ולמלא אותם בשפע של אוכל ולהגן עלינו מהווירוס הכי מסוכן, חולי או מגיפה.

כן לעשות השתדלות, אבל לא לשכוח לסמוך על בורא עולם ולהתפלל אליו!…

רבי נחמן אומר שאנחנו חייבים להסתכל על פעולות התיווך כחשובות ובהחלט נחוצות כשלעצמן. למה? מכיוון שהפעולות שלנו בעצם מעוררות ומגבירות את בניית האמונה. הן מעין תרגילים יומיים בעזרתם אנו מעצימים את האמונה בבורא עולם. והטריק הוא להתפלל לבורא עולם בצורה ישירה על מנת למלא את הצרכים שלנו בכל מצב: גם כשאנחנו יוצאים לעבודה, גם כשאנו מבצעים את כל נוהלי הבטיחות בימים אלה, או כל דבר שאנו עושים. אנחנו חייבים לעשות את ההשתדלות שלנו, ובמקביל לזכור שהקב”ה הוא הזן ומפרנס אותנו! הוא השומר עלינו!

כולי תפילה שנזכה כולנו גם בימים אלה – כשווירוס הקורונה מתפשט בעולם ומפיל חללים רבים – להרגיש ולהאמין שבורא עולם נמצא איתנו תמיד ומחכה לשמוע אותנו בצורה ישירה. אומנם יש לו שליחים נפלאים שמוסרים את הנפש שלהם לטפל ולעזור לכל חולה וגם להם הוא נותן את הכוח והעצות הנכונות, אך בל נשכח שהוא הרופא האמיתי והגדול מכולם!

וזו סיבה מספיק טובה לא לתת לפחד להשתלט עלינו.

אתם מוזמנים ליהנות ממגוון מאמרים בנושא חברה והשקפה  כאן!