פסח מרור ושמחה

אז עכשיו אתם בטח מרימים גבה ושואלים: מה הקשר בין פסח, מרור ושמחה? תתפלאו לגלות שגם רבי נחמן מעורב בזה!

פעם התבטא רבי נחמן ואמר: הכל אומרים שיש עולם הזה ועולם הבא. והנה, עולם הבא אנו  מאמינים  שיש! היתכן שיש גם “עולם הזה” באיזשהו מקום? כי בוודאי שהוא לא כאן אצלנו…  כי כאן, בהתאם לייסורים הרבים שיש לכולם, גם לעשירים וגם לעניים – נראה שהוא הגיהינום, ולא “עולם הזה”… (ליקוטי מוהר”ן, ח”ב קי”ט).

אכן, ניתן להתעלות מהגיהינום של העולם הזה על ידי שנכריח עצמנו לשמוח. רבי נתן אמר פעם לאחד מחסידיו:  אילו היית בשמחה תמיד לא היית רואה פני גיהינום… (כוכבי אור עמ’ ע”ח).

תיהנו מסדרת-סדנת השמחה

חלק א – לעבור את הגשר הצר

חלק ב – סיבה לשמחה

חלק ג – מנוף שבועי לשמחה

חלק ד – פסח מרור ושמחה

חלק ה – שמחה? מה יוצא לנו מזה?

חלק ו – הוא ניצל בגלל השמחה

פעם אחת, באחד מימי חול המועד של פסח, ניגש צעיר אחד שהחל להתעניין בחסידות ברסלב לר’ אברהם שטרנהרץ לשוחח עמו בנושא הקרוב לליבו, ור’ אברהם שוחח עמו באריכות. בתום השיחה הביט ר’ אברהם בחסיד הצעיר, והבחין בעצבות ובקשיים הפוקדים אותו. הצעיר חש במבטו האבהי של ר’ אברהם והחל מספר על כל הקשיים וההתנגדות שנתקל בהם מאז שנתקשר לחסידות ברסלב.

נניח שאת המרור עיכלנו וגם את המצה, שהיא פסח, אבל איך רבי נחמן קשור לכל זה? את הסוד הזה גילה רבי אברהם לחסיד הצעיר…

   

אמר לו ר’ אברהם: “נו! היום פסח, זמן גאולתנו”, והחל לדבר אתו על גדולתו של הפסח, יציאת מצרים ומשמעותה האמיתית של החרות. הוא עודד אותו להתחזק בזמנים קשים אלה. בסוף השיחה אמר לו ר’ אברהם: “פסח”  בגימטריה  “נחמן” (148),  איך “נחמן” קשור ל”פסח”? ובכן, לפי דברי בעל ההגדה הלל כרך פסח, מצה ומרור, ואכלם ביחד. בשביל לזכות לאכול מה”פסח” – הצדיק האמת, זה אפשרי רק על ידי אכילת “מרור” – על ידי התמודדות וקושי, כי רק כך נוכל  להכניס למוחנו ולליבנו את הצדיק. ועתה – סיים ר’ אברהם – לאחר שיש לך הבנה לפשר הייסורים שעוברים עליך והנך מבין שזה רק לטובתך, כדי שבאמת תזכה להתקרב לרבי,  שוב הביתה ושיהיה לך פסח שמח ומאושר! (מפי אנ”ש).

אילו היינו שמחים לא היינו טועמים את מרירות הסבל, ובעיות החיים לא היו יכולות להכריע אותנו. אין במילים אלו משום הגזמה ודמיון! והדברים פשוטים: במקום להתפתל ולהתבוסס בצער שלנו – מוטב להתעלות מעליו, להסיח דעתנו, להכריח עצמנו לשמוח בכל דרך, להרים את העיניים שלנו לשמים ולהתפלל, ואז תראו במו עיניכם ממש כיצד הלב מתעלה ומתרומם, וממילא כל הדברים מסתדרים. במילים ספורות טמון כל הרעיון הזה: השמחה פותחת את הלב! (ספר המידות, שמחה א:ב’).

* * *

סדרת מאמרים מעובדת מתוך הספר “לעבור את הגשר הצר” מאת הרב חיים קרמר. הספר לוקח נושאים יסודיים בתורת ברסלב ומגיש אותם בצורה פשוטה ומעשית, על פי מאמריו ושיחותיו של רבי נחמן, ומאמריהם ושיחותיהם של תלמידיו השונים עד דורנו.