דף הבית פרשת השבוע מי היו המרגלים? והאם הם קיימים גם בימינו? – פרשת שלח לך

מי היו המרגלים? והאם הם קיימים גם בימינו? – פרשת שלח לך

מאת: חיים קרמר
image_print

החלק המרכזי של הפרשה השבוע פרשת שלח לך עוסק בסיפור המרגלים, שנשלחו על ידי משה רבינו לבדוק את ארץ ישראל.
הם חזרו עם א) דו”ח זוהר על הארץ. ב) דו”ח מזלזל והרסני על הארץ.
כל דבר רע שהם יכלו לחשוב עליו נמסר לפני כולם. זה גרם לעם להתרחק מהקב”ה ומשה והם סירבו לעלות לארץ הקדושה.

הקב”ה הסכים איתם. ומכיוון שכולם קיבלו את הלשון הרע על הארץ, נגזר עליהם לבלות את ארבעים השנים הבאות במדבר ובנוסף לכך שהם לעולם לא יקבלו את הזכות להיכנס לארץ!
וכל זה בגלל שהם קיבלו והאמינו ללשון הרע של המרגלים.

אולי גם זה יעניין אתכם:

הארץ הנחשקת – פרשת השבוע שלח לך

אתה מסוגל הרבה יותר – פרשת השבוע שלח לך

בכייה לדורות בשביל דורות – פרשת השבוע שלח לך

מי היו המרגלים האלה? אנשים משפיעים ומנהיגים שנבחרו על ידי משה שנראו כנים וישרים. אבל כפי שרש”י מסביר, הם היו בעצם רמאים מהשורה הראשונה, ששיחקו את המשחק שלהם. כפי שמסביר הזוהר, הם היו באותו זמן מנהיגים בקרב העם. ונשמותיהם היו גדולות בהרבה מהקדושה של הארץ! אך הם גם הבינו שבגלל תפקידם הרם, הם לא יוכלו להמשיך להנהיג את העם בארץ. הם יצטרכו לוותר על כוחם ולהפוך לאנשים פשוטים, כי הם היו גדולים מדי!

מה שמביא אותנו להיום!

ישנם אנשים רבים ומשפיעים שהפכו ל”גדולים מדי” בכדי להישיר פנים לאמת, לכנות וליושר ההכרחיים להנהגת העם. הסתכלו על התקשורת, ראו כיצד הם משתמשים בהשפעתם כדי להניע את האנשים לתהליכי המחשבה שלהם ומונעים מהם את האמת המוחלטת. יתר על כן, הם מטעים את הציבור במכוון עם הצהרותיהם הפוגעניות נגד כל מי שיש להם בעיה איתו. האמת לא משנה. תעשו ככל שתרצו כדי להרוס את מה שאינכם מסכימים איתו.

הקב”ה הסכים איתם. ומכיוון שכולם קיבלו את הלשון הרע על הארץ, נגזר עליהם לבלות את ארבעים השנים הבאות במדבר ובנוסף לכך שהם לעולם לא יקבלו את הזכות להיכנס לארץ!

קחו את הפוליטיקאים, המנהיגים לכאורה של העם. אדונים למדיניות שלהם עצמם, לא משנה מה קורה לעם, אפילו לאלו שבחרו בהם.

הפרשה מלמדת אותנו כי “מרגלים” קיימים בכל הרמות של החברה. דוד המלך אומר (תהילים פה, יב,) “אמת מארץ תצמח” בסופו של דבר, האמת תצא לאור! חכם הוא האיש המחפש את האמת עכשיו ודוחה את כל הניסיונות להטעות אותנו בהם הפוליטיקאים והתקשורת. ההיסטוריה, לא התיאטרליות, תהיה השופטת של האמת.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה