למען הילדים

עד כמה רווחתם וטובתם של הילדים חשובה ועד להיכן היא מגיעה? את זה צפה למרחוק רבי ישראל הבעל שם טוב הקדוש זי”ע כשהביא צדיק נסתר לעיירה מז’יבוז’…

סבא של רבי נחמן היה דמות מסתורית בהיסטוריה של החסידים. הסבא רבא של רבי נחמן – רבי ישראל הבעל שם טוב הקדוש זיע”א, שידך לבתו אדל את אחד מתלמידיו – רבי יחיאל, הידוע גם בכינוי “הדייטש” (הגרמני). אחיו השני של רבי נחמן, שהיה מראשוני תלמידיו, נקרא על שמו של סבו.

אבל מי הוא היה באמת? ואיך הוא הגיע לבעל שם טוב?

לא הרבה ידוע על רבי יחיאל, אבל מה שכן ידוע הוא – שלאחר שהגיע למזרח אירופה הוא איכשהו תפס את תשומת ליבו של הבעל שם טוב. מייסד תנועת החסידות שלח את אחד מתלמידיו – רבי אריה לייב מפולוניה, לוודא האם רבי יחיאל יכול להיות ‘תוספת ראויה’ למעגל שלהם.

אולי גם זה יעניין אתכם:

תפילה של ילד

ילדה שיודעת

חוצפה של ילדים, איך מתמודדים?

אבא

האנשים של הצדיק

החיים יפים ופשוטים

אתם חשובים מאוד

כשרבי אריה לייב הצליח לתפוס את רבי יחיאל “הדייטש”, הוא החל לשאול אותו שאלות כדי לבחון את הידע שלו בתורה. אולם רבי יחיאל השיב, “לא ידעתי, אני לא יודע, וגם לא אדע!”.

כאשר רבי אריה לייב דיווח לבעל שם טוב את התשובות של רבי יחיאל, הבעל שם טוב אמר “אני יכול לומר מהמילים שלו שהוא שייך אלינו, לכאן”. וכך “הדייטש” עשה את דרכו למז’יבוז’, למעגל הפנימי של מייסד תנועת החסידות.

עם הזמן, הבעל שם החליט לקחת את רבי יחיאל לחתן עבור ביתו אדל. וכשנשאל – מה הוא רואה ברבי יחיאל שהופך אותו ראוי לייעוד שכזה? הבעל שם טוב השיב, “עשיתי את זה למען הילדים!”.

זכותו של הצדיק הגנה על הילדים, לזה התכוון הבעל שם טוב כשאמר: למען הילדים!…

רבי יחיאל ואדל התחתנו והביאו לעולם שני ילדים שהפכו למגדולרים רוחניים לעם ישראל – רבי ברוך ממז’יבוז, ורבי אפרים סדליקוב (מחבר הדגל מחנה אפרים). אבל זה לא היה הרבה זמן אחרי פטירתו של רבי יחיאל שהכוונות האמיתיות בדבריו של הבעל שם טוב התגלו לכולם.

אחרי שרבי יחיאל נפטר מן העולם, ילדי העיירה מז’יבוז’ החלו לחלות במגיפה שאי אפשר היה להסביר את פשרה, ועם הזמן גם נפטרו ממנה. זכותו של הצדיק, רבי יחיאל, הגנה עליהם כל זמן שהיה בחיים. הבעל שם באמת רצה שהוא יהיה במז’יבוז’ “למען הילדים”!

(מבוסס על הנאמר בספר “אור האורות” חלק א, 241-243).