כשאלוקים קורא לך – פרשת השבוע ויקהל פקודי

כשאלוקים קורא לך - פרשת השבוע ויקהל פקודי

כשאלוקים קורא לך אתה צריך להאמין כמו בצלאל שיש לך את היכולות, הכוח והחכמה, המודעות והאומנות לבנות את המשכן הפרטי שלך!

“הַמּוּסָר שֶׁל הַתּוֹרָה שֶׁלִּי נִפְלָא וְעָצוּם מְאֹד” אומר רבי נחמן. “אִילּוּ הָיוּ אוֹמְרִים זֹאת הַתּוֹרָה בְּלָשׁוֹן אַחֵר בִּלְשׁוֹן מוּסָר, הָיָה מְעוֹרֵר וּמְשַׁבֵּר אֶת הַלֵּב מְאֹד, כִּי כֻּלָּהּ מוּסָר הַשְׂכֵּל, מוּסָר גָּדוֹל וְנוֹרָא מְאֹד. עַל כֵּן צָרִיךְ לִזָּהֵר לְקַיֵּם מַה שֶּׁהִזְהַרְתִּי אֶתְכֶם לַעֲשׂוֹת מִן הַתּוֹרָה תְּפִילָּה. כִּי תֵּכֶף כְּשֶׁמַּתְחִילִין לְהַכְנִיס זֹאת הַתּוֹרָה בְּתוֹךְ דִּבְרֵי הִתְעוֹרְרוּת וְשִׂיחָה שֶׁל תְּפִילָּה בְּוַודַּאי תְּעוֹרֵר וּתְשַׁבֵּר אֶת לִיבּוֹ מְאֹד כַּנַּ”ל” (שיחות הר”ן קצו).

רבי נחמן מברסלב העיר את ההערה הזו כאשר רבי נתן הראה לו את מה שכתב לליקוטי מוהר”ן (חלק ב, סז), ובעיקר שם דגש על מה שרבי נחמן אמר: “הַמּוּסָר שֶׁל הַתּוֹרָה שֶׁלִּי נִפְלָא וְעָצוּם מְאֹד. אִלּוּ הָיוּ אוֹמְרִים זֹאת הַתּוֹרָה בְּלָשׁוֹן אַחֵר בִּלְשׁוֹן מוּסָר, הָיָה מְעוֹרֵר וּמְשַׁבֵּר אֶת הַלֵּב מְאֹד, כִּי כֻּלָּהּ מוּסָר הַשְׂכֵּל”!

למה? כי המסרים של רבי נחמן עמוקים מאוד ובלתי ניתנים להכחשה!

אולי גם זה יעניין אתכם:

חיים קלים – ויקהל פקודי

ברכת השבת – ויקהל פקודי

איך נדע את מי לקרב? – ויקהל

עוד אמר: “הַתּוֹרָה שֶׁלִּי גְּדוֹלָה מְאֹד. וְהִיא כֻּלָּהּ רוּחַ הַקֹּדֶשׁ וִיכוֹלִין לֵידַע מִמֶּנָּה עֲתִידוֹת, שֶׁמִּי שֶׁיַּטֶּה עַצְמוֹ וְיַאֲזִין וְיַקְשִׁיב הַתּוֹרָה שֶׁלִּי יָכוֹל לֵידַע עֲתִידוֹת שֶׁיִּהְיֶה. וְאֵין צָרִיךְ לוֹמַר אַחַר כָּךְ כְּשֶׁנַּעֲשִׂין הַדְּבָרִים בָּעוֹלָם, שֶׁאָז יְכוֹלִין בְּוַדַּאי לִמְצֹא הַכֹּל בְּתוֹךְ הַתּוֹרָה שֶׁלִּי וְלִרְאוֹת וּלְהָבִין שֶׁהַכֹּל מְבֹאָר בְּתוֹךְ הַתּוֹרָה שֶׁנֶּאֶמְרָה כְּבָר” (שם).

רבי נחמן מלמד אותנו במסר האדיר הזה לעשות מהתורה תפילה. איך? פשוט, מה שקראתם ולמדתם תהפכו למילים פשוטות, מהלב שלכם, לתפילה מתוקה שתעורר אתכם.

“אָז אָמַרְתִּי הִנֵּה בָאתִי בִּמְגִלַּת סֵפֶר כָּתוּב עָלָי, לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ וְכוּ’ (תהלים מ). כְּשֶׁאָדָם רוֹאֶה וְלוֹמֵד בְּסֵפֶר, וּבְכָל מָקוֹם שֶׁהוּא רוֹאֶה וְלוֹמֵד מוֹצֵא אֶת עַצְמוֹ, הַיְנוּ שֶׁלּוֹקֵחַ לְעַצְמוֹ מוּסָר, וְרוֹאֶה פְּחִיתוּתוֹ וְשִׁפְלוּתוֹ, בְּכָל מָקוֹם בְּאֵיזֶה סֵפֶר שֶׁהוּא בָּא וּמְעַיֵּן שָׁם, זֶה סִימָן שֶׁחָפֵץ לַעֲשׂוֹת רְצוֹנוֹ יִתְבָּרַךְ. וְזֶה: אָז אָמַרְתִּי הִנֵּה בָאתִי בִּמְגִלַּת סֵפֶר כָּתוּב עָלָי – זֶה סִימָן: לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ אֱלֹקַי חָפָצְתִּי כַּנַּ”ל”.

רבי נחמן מלמד אותנו במסר האדיר הזה לעשות מהתורה תפילה. איך? פשוט, מה שקראתם ולמדתם תהפכו למילים פשוטות ותעשו ממנו תפילה.

אחד העקרונות העומדים בסיס גישתו של רבי נחמן ללימוד התורה הוא – שהתורה, שהיא שמו של הבורא, קוראת לך מתוכה, ממה שאתה לומד.

נכון, התורה לפעמים תלמודית ולפעמים מדרשית, לפעמים מיסטית, ולפעמים אפילו מוצגת כ’דרשה’. אבל שיעורי התורה הקדושה, ככל שיהיו, הם תמיד עמוקים ובלתי ניתנים להכחשה. בצלאל נקרא לבנות במדבר את המשכן (מקדש, אבן שואבת למבקשי ומחפשי הבורא), משכן שאהרן (מהקדושים שביהודים בכל הזמנים) יכהן בו, וכל יהודי בזמנו יבוא אליו כדי לשפר את הקשר שלו עם הבורא. לבצלאל ניתנו היכולות לבנות את המשכן הזה. ולא פחות חשוב, ואולי אף יותר, הוא הרגיש והאמין בעצמו שיש לו את היכולות הללו.

יש לך את הכוח לעשות הכל, תאמין בזה!

יש לך את הכוח לעשות הכל, תאמין בזה!

כשאלוקים קורא לך בשמך זה יכול להיות לביצוע משימה מסוימת, אולי קצת יותר צנועה מזו של בצלאל. אבל בכל מקרה, מדובר במשכן שלך! גם אם אף אחד לא רואה אותו ואת כל העמל שאתה משקיע בו. אף אחד – כלומר בן אדם. בורא עולם רואה תמיד והוא מבקר בו תדיר. אתה צריך להאמין כמו בצלאל שיש לך את היכולות לעשות את זה, להאמין שיש לך את הכוח, החכמה, המודעות והאומנות לבנות את המשכן הזה.

קח כל שיעור תורה, כל לימוד, כל פסוק, כל דברי מוסר ששמעת או קראת – והפוך אותם לתפילה מתוקה שיוצאת מהלב שלך במילים שלך, תפילה שתשנה אותך, שתהפוך מקום נטוש בתוכך למשכן מלא לאור, למקום שבו הבורא נמצא בו, ולמקום שבו אנשים אחרים יכולים ליהנות מהאור שתקרין ממנו כשהם מחפשים את הקב”ה.

כל שבוע אנחנו נהנים מעוד חידושים נפלאים על פרשת השבוע, כנסו לכאן ותיהנו גם אתם.