תשמרו את הטוב!

תשמרו את הטוב!

יש את הזמנים האלה שאנחנו לא תמיד מרגישים על גג העולם. בשביל זה רבי נחמן נותן לנו את העצה הכי חשובה!

התורה מספרת לנו על החלומות שפרעה מלך מצרים חלם: בחלום הראשון – שבע פרות שמנות עולות מהנילוס, ואחריהן שבע פרות רזות. לאחר מכן הפרות הרזות אכלו את הפרות השמנות. בחלום השני – שבע שיבולים עולות בקנה אחד בריאות וטובות, ואחריהן שבע שיבולים כחושות שבולעות את השיבולים היפות.

“וַיִּיקַץ פַּרְעֹה וְהִנֵּה חֲלוֹם” – פרעה מתעורר ומנסה להבין את פשר החלומות. כמובן שהוא לא מצליח וגם לא החרטומים והמכשפים שלו. רק אחד ידע לפתור אותם ולומר לו את פשרם: יוסף הצדיק.

ולי גם זה יעניין אתכם:

התבודדות – הסידור של הלב

כוחה של תפילה

מכל מילה נברא מלאך

ליוסף הייתה יכולת ייחודית לפרש נכון את החלומות. הוא הצליח להבין שהפרות הרזות מייצגות זמן של רוע ורעב, ושהפרות הבריאות והשמנות מייצגות זמן של טוב ושפע. הוא אמר לפרעה להתכונן לשבע שנות רעב ולאגור מחסני תבואה בזמן שהיבול עדיין טוב.

יוסף נקרא יוסף הצדיק מכיוון שלצדיק יש יכולת מיוחדת לרומם כל נפש. הוא רואה את הטוב ועוזר לנו לראות אותו. הוא מסייע לנו לחזק את עצמנו ולהתכונן לאתגרים שיש לנו בהווה, וגם לאתגרים העתידיים בחיינו.

רבי נחמן מברסלב מדבר על זה הרבה. הוא מלמד אותנו לחפש את הטוב במצבים קשים – גם בעצמנו וגם באחרים. הוא מראה לנו איך לבנות את הטוב הזה שעוזר לנו להתכונן לזמנים שבהם אולי לא כל כך קל למצוא אותו. הוא גם מעודד אותנו לעשות טוב ולהתחזק במצוות. רבי נחמן ממליץ לנו בחום לתפס משהו טוב עכשיו, להתפלל עליו, לומר רק מילים טובות ולתת צדקה. בנוסף, לחפש את הנקודות הטובות בעצמנו ובסובבים אותנו. כאשר אנחנו מתכוננים בדרך זו אנו אוגרים את הטוב הרוחני לזמנים של “רעב”.

הצדיק עוזר לנו לחזק את עצמנו ולהתכונן לאתגרים בהווה, וגם לאתגרים העתידיים!

לרוב אנחנו שומעים את מה שאנחנו צריכים לשמוע. אבל יחד עם זאת, לפעמים אנחנו שומעים או קוראים דברים שלא נראים לנו כרלוונטיים עבורנו, אולי בגלל שנכון לאותו רגע אין למסר הזה שום קשר אלינו. אבל אם נשים לב, נוכל לדלות את הטוב שקיים בו. קחו קצת תובנות ואחסנו אותן. הכינו את עצמכם לזמנים שבהם העצה הזו עשויה להפוך לרלוונטית ביותר – היא אפילו יכולה להציל חיים!

לפעמים אנחנו מרגישים חזקים ומאושרים ומחוברים לבורא עולם. לרגע אחד אנחנו לא מסוגלים לדמיין שלא נרגיש כך. קחו תמונת מצב נפשית של התחושה הזו. חרטו אותה על הלב שלכם. הכינו את עצמכם לזמנים שבהם אולי לא תרגישו על גג העולם, זמנים שבהם תרגישו שירדתם מהמקום הגבוה בו הייתם. העצה הזו יכולה להציל אתכם מנפילה לתוך זרועות הייאוש והעצבות, חלילה.

הצדיק עוזר לנו לזהות את הטוב במה שאנחנו חווים. הוא מלמד אותנו איך להתכונן ולחזק את עצמנו. וזאת המתנה היפה שהוא מעניק לנו.

שיהיה לנו יום מלא בטוב ובתובנות מרוממות, ושנדע כמובן לשמור על כל השפע הזה לכל זמן בחיים, אמן!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.