משחק הפרשנות הפנימית

משחק הפרשנות הפנימית

אסטרטגיית התמודדות: “כל מה שהקב”ה עושה – לטובה הוא עושה!” – מה היה קורה אם היינו מנתבים את האמירה הזו לכיוון האמונה, ההסתכלות והחשיבה החיובית?

בשבוע שעבר עלה לי רעיון מדהים בעקבות משהו שקראתי בספר “הסוד הגלוי” של הרב מוטה פרנק. הרב פרנק מביא את פירושו של ה”בן איש חי” בספרו בן יהוידע (על ברכות ע) הדן בסיפור של רבי עקיבא בו הוא אומר על כל מה שקורה לו ש”כל מה שהקב”ה עושה – לטובה הוא עושה”, אחרי שלא מצא מקום לינה בעיר בה רצה ולכן נאלץ לישון בשדה שמחוץ לעיר, אחרי שהמנורה כבתה ברוח, שהתרנגול שלו נטרף על ידי שועל והחמור על ידי אריה.

ודאי, בסופו של דבר, מתברר שכל האירועים הללו הצילו את רבי עקיבא ממוות בטוח על ידי שודדים שתקפו את העיר שבה חיפש מקום לישון והרגו את תושביה, ואחרי שהמשיכו הלאה כשהם עוברים ממש ליד המקום בו הוא ישן, בורא עולם דאג שהאור ייכבה, שהתרנגול לא יקרקר ושהחמור לא ינער, שמא השודדים יפגעו בו.

אולי גם זה יעניין אתכם:

ההזדמנות המיוחדת שבאה עם חודש כסליו

שיחת מראה

התבודדות – הסידור של הלב

ה”בן איש חי” שואל מדוע רבי עקיבא, אחרי שהאירועים הללו כבר קרו, חזר ואמר לתלמידים שלו “צדקתי כשאמרתי שכל מה שהשם עושה לטובה הוא עושה!”? ומסביר, שבחזרה על העניין הזה בפני תלמידיו רבי עקיבא מלמד אותנו עיקרון אדיר כיצד פועלת ההשגחה האלוקית. כשאדם מדבר לטובה – גם אם נפסקה גזירה שלילית, ניתן לבטל את הגזירה והעניין יכול לצאת בסופו של דבר לטובה.

האמירות של רבי עקיבא שהכל לטובה, גרמו למעשה למצב להסתדר באמת לטובה. רבי עקיבא ניסה ללמד את תלמידיו להתרגל לומר תמיד ש”כל מה שהשם עושה לטובה הוא עושה” – שכן לאמירה שכזו יש כוח לשנות את המצב באמת לטובה.

“כל מה שהשם עושה לטובה הוא עושה” – לאמירה שכזו יש כוח עצום לשנות את המצב באמת לטובה! תאמינו!

מצאתי שהפרשנות הזו מעשית ושימושית מאוד, מכיוון שיש לנו הזדמנות להשתמש בה כל יום. הפרשנות הפנימית שלנו על החיים תמיד פועלת – שמתם לב לזה? לכל אדם יש כבר גלריית תמונות שרצות ללא הפסקה בראש שלו על מה שקורה בחיים שלו כל היום. מה היה קורה אם היינו מנווטים את זה לכיוון האמונה והחיוביות? ה”בן איש חי” מלמד אתנו שפעולה כזו היא חזקה מאוד ויש לה כוח להשפיע על ההשגחה האלוקית ואפילו לבטל גזירות!

אנחנו יודעים שאמונה בבורא עולם היא הליבה של הכל, היא המרכז והדבר העיקרי שבגללו אנחנו כאן – ללמוד אמונה. על כך עוסקת תפילת שמע, וכמובן שיש לכך מקורות רבים נוספים. אם זה המצב, אז כשאנחנו חושבים, מסתכלים ומדברים על הדברים במסגרת אמונה בבורא עולם, ושכל מה שהוא עושה הכל לטובה – הדברים חייבים להשתנות. אומנם הם עשויים להשתנות לאט או מהר, אבל הם בהחלט ישתנו, וגם מצב הרוח שלנו יכול להשתפר באופן מידי כשאנחנו מדברים לעצמנו בצורה שתואמת את העיקרון שכל מה שהבורא עושה – לטובה הוא עושה!

האם יכול להיות שאנחנו מונעים מעצמנו תוצאות טובות יותר בחיים, על ידי הדיבורים השליליים וחסרי האמונה שלנו?

היו מודעים לפרשנות הפנימית שלכם ונווטו אותה לכיוון האמונה והחיוביות. זה יכול להיות מהסיטואציות הקטנות, מאותן התמודדויות קטנות ולא קשות שמהן אפשר לבנות גישה מדהימה לחיים בכלל, ולכל אתגר גדול כקטן בפרט.

הנה כמה דוגמאות מחיי היומיום בהן אנחנו יכולים להפוך את הגישה השלילית לחיובית:

החליפו את “בחיים לא אמצא מקום חניה במרכז הקניות הצפוף הזה”, ב – “תיכף אמצא מקום חניה, מישהו ייצא. זה בהחלט אפשרי”.

החליפו את “אני כל כך איטי ועצלן בבוקר. קשה לי להתחיל ככה את היום ולהגיע ליעדים שהצבתי לעצמי”, ב – “אני מתרגל ללכת לישון מוקדם, אכתוב לי רשימת מטלות ליום המחרת ואקפוץ מהמיטה בבוקר כדי לסמן “וי” ליד כל אחת מהן”.

החליפו את “האם אי פעם אתחתן? שום סיכוי טוב לא נראה באופק”, ב – “אני מרוצה מהחיים שלי עכשיו ומהקשר שלי עם בורא עולם, בידיעה שבכל רגע נתון אפגוש את האדם הנכון. תודה לך בורא עולם על האפשרות הזו שיכולה להתממש בכל רגע!”

וכך עם כל דבר שאתם מתמודדים איתו שהוא ‘לא’, החליפו עם ‘כן, זה אפשרי!’.

אני הולכת לנסות את הגישה הזו בשבוע הקרוב. אני בטוחה שאני יכולה למצוא לפחות כמה סיטואציות בחיים שלי בהן אוכל להשתמש כדי להכניס יותר אמונה וגישה חיובית בחיים שלי. אני נרגשת לראות לאן ההשגחה של בורא עולם תוביל אותי. אעדכן אתכם!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.