הבייביסיטר של רבי נחמן

הבייביסיטר של רבי נחמן

מי היה הבייביסיטר של רבי נחמן מברסלב כשהיה תינוק כשאמא שלו הייתה צריכה להיות יום שלם מחוץ לבית?

כשרבי נחמן היה תינוק קטנטן, אמו פייגא נאלצה לנסוע ללילה מהבית. כמובן שאי אפשר היה להשאיר את אביו, רבי שמחה, לשמור עליו מהסיבה הפשוטה – רבי שמחה בקושי היה נמצא בבית. נוהגו של רבי שמחה היה לבלות ימים, שבועות וחודשים בחוץ בשדות וביערות בהתבודדות עמוקה ובעבודת השם עצומה.

באותו זמן שהה הצדיק הגדול רבי חיים מקרסני בביתו של רבי שמחה. פייגא ביקשה מהאורח שלה לשים עין על נחמן הקטן כשהיא איננה, וזה בדיוק מה שהוא עשה. עיניים פקוחות למחצה, בהתבוננות עמוקה על התינוק הישן, רבי חיים שמר עליו כל הלילה. אף על פי שמנהג כקבע היה לו – לקום לתיקון חצות, תפילת קינת חצות על חורבן בית המקדש, באותו לילה היה מרוכז ונאמן לתפקידו וכל כולו היה עם נחמן התינוק.

אולי גם זה יעניין אתכם:

לתת, רק תפתח את הלב

יום מלא בדברים נפלאים

תזכור את הזוהר הצפוני שלך

כשאמו פייגא חזרה הביתה למחרת רבי חיים אמר לה, “הנחתי בצד את המסירות שלי בעבודת השם אתמול בלילה, רק כדי לא לפספס אפילו רגע אחד של התבוננות בפניו המופלאות של הילד שלך!”

אף על פי שמנהג כקבע היה לו – לקום לתיקון חצות, באותו לילה היה מרוכז ונאמן לתפקידו וכל כולו היה עם נחמן התינוק…

רבי נחמן זכה להתחנך באווירה נדירה מאוד. בית הוריו היווה נקודת מפגש קבועה לכל החסידים הגדולים שהיו מגיעים להתפלל בקברו הסמוך של הסבא רבא שלו – רבי ישראל הבעל שם טוב הקדוש זיע”א. בשנים שלאחר מכן, רבי נחמן היה אומר שכילד הוא שם לב לכל שיחה, לימוד ותפילה שהיו סביבות. כך הצליח לגדול על ברכיהם של ענקי רוח וצדיקים גדולים של אותה תקופה.

והם, מצידם, התאהבו בילד בעל “העיניים היפות” – תכונה שהוא ירש מאבי אבותיו – דוד המלך, שכידוע רבי נחמן הוא זרק קודש משושלת דוד המלך. ורבי נחמן, מצידו, היה כמו ספוג שספג את התורה הקדושה שלמדו הצדיקים כשהגיעו לבקר. רבי חיים מקרסני – הבייביסיטר של רבי נחמן – העיד מאז פעם אחר פעם כי ברור וידוע שהילד נחמן נועד לגדולות!

(מבוסס על אור האורות, חלק א).

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.