דף הבית חגים ומועדים תתעוררו ותצילו את העולם

תתעוררו ותצילו את העולם

מאת: דאבי דומברובסקי
image_print

להציל את העולם? אז למה שלא ננסה לומר את תיקון חצות בימים האלה? וואו! אני לא יכול לתאר איזה רעש זה יעשה בשמים אם אנשים פשוטים כמונו ירימו את הכפפה הזאת!

אוי וי, שוב פעם תשעת הימים. שוב פעם תשעה באב. הצלחתם אי פעם להרגיש את העניין של הימים האלה? של היום הזה? גם אני. רוצים שההרגשה הזו תיעלם? גם אני. אז איך עושים את זה?

יש דרך אחת טובה לעשות את זה. חז”ל מלמדים אותנו באומרם – שבדור בו בית המקדש לא נבנה כאילו בדור הזה הוא נחרב. אם היינו בבית המקדש, חווים את הקדושה שלו ואז רואים אותו נחרב – היינו בוכים והמון. לנו, מהמקום שלנו, זה נראה שהיה מדובר רק בבניין. אבל זה לא רק בניין, או אפילו אם תרצו בניין קדוש, אלא מדובר בהתגלמות של הנשמות שלנו. הכאב והסבל שאנו חווים, ואפילו הכאב של כל העולם כולו – הכל נובע בצורה ישירה מחוסר נוכחותו של בורא עולם בעולם, כי בית המקדש שלנו איננו.

אז מה עושים?

ישנה הלכה (בשולחן ערוך) האומרת, שכל אדם ירא שמים צריך להרגיש את הכאב והצער של חורבן בית המקדש (אורח חיים א, ג). ה”משנה ברורה” מסביר כיצד מתרגלים את הכאב והצער הזה. ובכן, אדם צריך לנסות לקום בחצות ולומר את תיקון חצות שהוא תפילה מיוחדת הנאמרת בכל לילה במשך השנה, על מנת לבטא את הצער והדאגה על חורבן בית המקדש, הגלות של עם ישראל והגעגועים והכיסופים לגאולה.

אולי גם זה יעניין אתכם:

כמה חסר לנו בית המקדש?

הייתי צריך להיות בחופשה

כיתרון האור מן החושך

להניח את הכתר על ראש המלך

יאמי אני רעב – יז בתמוז ואוכל

כשהלב צועק – ימי בין המצרים

שבעות – קבלת התורה הפרטית שלי

שבועות – תורתו היא אהבתו

לגדול ולגלות את האמונה

נפלאות ספירת העומר בתורת רבי נחמן

רבי נחמן מברסלב היה גדול בעניין של חצות. פעם הוא אמר, “הדבקות והמסירות של יהודי היא לקום בחצות” (שיחות הר”ן שא). הוא גם אמר, “תיקון חצות הוא הכוח לגאולה. הוא ממתיק את הדינים הקשים” (ליקוטי מוהר”ן חלק א, קמט). רבי נתן מברסלב כותב, “כפי שיציאת מצרים הייתה בחצות הלילה, כך גם הגאולה תהיה בחצות. והיא תקרה בזכות אותם אנשים שקמים בחצות” (ליקוטי הלכות, השכמת הבוקר א, טו).

תיקון חצות – תפילה מיוחדת הנאמרת בכל לילה במשך השנה על מנת לבטא את הצער והדאגה על חורבן בית המקדש, הגלות של עם ישראל והגעגועים והכיסופים לגאולה.

מתי זה חצות?

חסידי ברסלב מחזיקים בדעה שחצות מתחיל שש שעות אחרי שקיעת החמה, למשך שעתיים. (אגב, אתם לא צריכים לקום אם אתם כבר ערים…). ישנם שני תיקונים בתפילה זו – תיקון רחל – שהוא יותר על האבל והחורבן, ותיקון לאה – שהוא יותר על הגעגועים והכיסופים. את שני החלקים אנחנו אומרים רק כשאנו מתפללים תחנון. כך שבשבת, יום טוב וכו’ אומרים רק את תיקון לאה.

חצות – שעה שיש בכוחה להפוך עולמות!

אז הנה הרעיון.

למה שלא ננסה לומר את תיקון חצות בימים האלה? וואו! אני לא יכול לתאר איזה רעש זה יעשה בשמים אם אנשים פשוטים כמונו יקומו בחצות ויאמרו את תפילת תיקון חצות בימים אלה. שתפו עוד חברים ואנשים ברעיון האדיר הזה, שתפו את המאמר – שלחו אותו במייל, טוויטר, פייסבוק, וואטסאטפ – תראו מצד שמאל למעלה את האייקונים לשיתוף.

בואו נעשה את השינוי הקטן הזה מצידנו ונביא את הגאולה ובניין בית המקדש במהרה בימינו.

מי בפנים?

אתם מוזמנים ליהנות ממגוון רחב של מאמרים מרתקים, מחכימים וסוחפים בנושא חגים ומועדים בקישור הזה.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה