דף הבית חגים ומועדים צעד אחר צעד המסע הרוחני מחג הפסח לחג השבועות

צעד אחר צעד המסע הרוחני מחג הפסח לחג השבועות

מאת: חיים קרמר
image_print

ביום שלישי בערב יחול חג השבועות. חג השבועות מגיע אלינו לאחר שבעה שבועות של ספירת העומר.

שבעת השבועות האלה מכילים 49 ימים. חכמינו מלמדים שיש חמישים שערי חכמה, שמתוכם רק 49 ניתנים להשגה על ידי כל אחד. באופן דומה, ישנם 49 שערים של קדושה וכן 49 שערים של טומאה. היהודים במצרים ירדו כל כך נמוך עד שהיו בשער ה-49 של הטומאה.

לפיכך, אנו מצווים לספור 49 ימים כדי לעלות כל יום מטומאה ובמקביל לעלות כל יום מהשער של הטומאה לשער של הקדושה וטהרה. אז נוכל להגיע לשער ה-50 ולהיות טהורים ומוכנים לקבל את התורה.

חשבנו שאולי גם זה יעניין אתכם:

תפילה מתוקה לשבועות מרבי נתן

שבועות – קבלת התורה הפרטית שלי

מתכונים לבלינצ’ס גבינה וסלט מנגו מטריפים לשבועות

מתכונים של עוגות גבינה טעימות לשבועות

מהי התורה? – מדריך, המדריך שה’ נתן לנו כיצד לחיות בעולם החומרי הזה!
רבי נתן מסביר (שילוח הקן ד’) שמצווה (שורש המילה צוות, “לחבר”) היא ציווי מה’ והיא גם האמצעי לאדם להתחבר ולהתקשר לה’. לא משנה באיזו רמה האדם נמצא, בעשיית מצוה, כל מצוה, הוא מתחבר לה’. לכן התורה ניתנה לנו כאמצעי להתחבר לה’.

זהו חג השבועות. בפסח חגגנו את חירותנו משיעבוד מצרים ותרבותה. כל יום מספירת העומר טיפסנו בסולם הרוחני של הטהרה. וכעת אנו מוכנים להצטרף ולהתחבר לה’. איך? דרך התורה. ה’, בטובו, נתן לנו את הכלי להתחבר אליו. זהו המעלה של חג השבועות, שבו כל אחד מאיתנו יכול להתחבר עם ה’ על ידי לימוד תורתו, חכמתו, וקיום מצוותיו. זה אולי נשמע פשוט, אבל זה לא כל כך פשוט. אך גם לא כל כך מסובך.

היהודים הם אומה כבר מעל 3,000 שנה! אם תבדקו את ההיסטוריה, תראו שבכל מקום שבו יהודי עזב את התורה, לא תמצאו דורות נוספים שיצאו ממנו. אפילו היום, עם כל כך הרבה יהודים שלא מודעים לדתם, רק תחזרו כמה דורות אחורה ותמצאו יהודים שומרי תורה ומצוות בין אבותיהם. רק כמה דורות. בלי זה, יהודים אלה לעולם לא היו נחשבים ליהודים! לכן, בזכות שמירת התורה, גם יהודים לא דתיים יכולים בגאווה להכריז שהם יהודים.

זהו כוח התורה. כוח שמיימי שממלא את האדם במטרה ורצון להמשיך בחיים למרות כל הניסיונות למחוק את היהדות מהעולם. זה מה שמחזיק אותנו גם היום.

זהו חג השבועות עבורנו. חג שאנו שמחים במתנת ה’ לנו. חג שאנו חוזרים לשורשינו ומחזקים את הקשר המיוחד שלנו לה’.

חג שמח!

מאמרים קשורים

הוספת תגובה