סיפור חיים אישי – סוכות ושמחה תורה

התורה היא סיפור החיים האישי של כל אחד מאיתנו, לא משנה איזה חלק תקראו בה תוכלו לשאוב ממנו השראה מדהימה!

חג הסוכות מתייחס לספירת בינה (הבנה). קיום מצוות סוכה מאפשר לאדם לבנות בית, כמו שכתוב “בְּחָכְמָה יִבָּנֶה בָּיִת וּבִתְבוּנָה יִתְכּוֹנָן” (משלי כד, ג).

בינה מתאימה ללב. בני אדם ייחודיים בכך שכתינוקות הם יונקים חלב אם שנמצא ליד ליבה של האם, בניגוד לבעלי חיים שיונקים חלב ממקום שנמצא ליד איברי הפסולת שלה. אותו רעיון חל במובן הרוחני. כאשר אשם מתנהג כראוי, הוא יונק תזונה מבינה – הלב. אחרת, הוא יורד לרמה של חיה ויונק מה”פסולת”. במקרה האחרון, הוא מקבל יניקה שצריכה להגיע בצדק לבעלי חיים ולכן מונע מהחיות לזכות במזון ראוי ברמה הרוחנית.

אולי גם זה יעניין אתכם:

חג סוכות וסיפורי המעשיות של רבי נחמן מברסלב

סוכות – להאכיל את הראש

זה קורה בסוכות: איש היער מזמין אותך לבית שלו

בסוכות אדם כזה מתחבר מחדש לבינה – הלב – ועל ידי זה מאפשר לבעלי החיים לקבל את מזונם הראוי. בנוסף, בסוכות (ליתר דיוק בשמחת תורה) אנו מסיימים את מחזור קריאת התורה ומתחילים אותה מחדש. התורה מקבילה לזעיר אנפין המושרשת בבינה. וכך, אנו מתחילים מחדש את הקשר שלנו לתורה על ידי קריאתה מחדש מיד אחרי סוכות (ליקוטי מוהר”ן חלק א, רסו).

“זֶה סֵפֶר תּוֹלְדֹת אָדָם  בְּיוֹם בְּרֹא אֱלֹוקים אָדָם בִּדְמוּת אֱלֹוקים עָשָׂה אֹתוֹ” (בראשית ה, א) – התורה היא סיפור חיינו!

בכל שנה אנו חוזרים על מחזור קריאת התורה השבועית, שהיא פרשת השבוע, כאשר כל קריאה מחולקת לשבעה חלקים, אחד לכל יום בשבוע. למרות שאנחנו חוזרים על התורה בכל שנה זהו ספר חדש בכל פעם, שכן הוא משקף את מצבו הייחודי של כל אדם ונותן לו הבנה והשראה איך לנווט באתגרים והניסיונות של החיים.

התורה מכילה רמיזות לכל אדם ואדם, זה סיפור חייו של כל אדם. כל אחד יכול למצוא את עצמו בקריאת התורה של אותו יום ושבוע ולשאוב ממנה השראה (ליקוטי הלכות, א).

מאמרים מרתקים נוספים לחג הסוכות ושמחת תורה תמצאו בקישור הזה. תיהנו!