לשרוד את החורף

לשרוד את החורף

איך אפשר לשרוד חורף מושלג עם מינוס עשרים מעלות ואפילו יותר? כמו שעשה הסניגור של עם ישראל עם “כל ישראל ערבים זה לזה”!

לרבים מאיתנו קשה לדמיין את הסבל שסבלו בחורף האנשים שחיו במזרח אירופה לפני כ-200 שנים.

רבי חיים מקיבליטש, חסיד ברסלב, גר בבית קטן שלא היה בו שום חימום. וזה היה נס גדול שהוא והמשפחה שלו שרדו את החורפים האוקראינים הקפואים.

למרבה הפלא, למרות העוני והציוד החורפי הדל שהיו באמתחתו, הוא מעולם לא נכנס לשום בית שהיה בו חימום גם כשהייתה לו הזדמנות לעשות את זה. בזמן שרוב האנשים יצאו מגדרם כדי להקל מעט על עצמם את הקור והכפור שחשו, רבי חיים היה ממתין בחוץ גם אם בעל הבית היה מזמין אותו להיכנס פנימה.

אולי גם זה יעניין אתכם:

גן עדן בחמש דקות

בקצב התופים שלי

ממה אתה מפחד?

להתמודד עם החושך

יותר מאדם אחד הבחין בהתנהגות החריגה של רבי נחיים וכולם תהו מה יכול לעמוד מאחוריה. בכל פעם שהוא נשאל, רבי חיים נתן תשובה שחשפה מידה גבוהה יותר של מודעות עצמית והנהגות אישיות רוחניות גבוהות מאוד.

למרות העוני והציוד החורפי הדל שהיו באמתחתו, הוא מעולם לא נכנס לשום בית שהיה בו חימום גם כשהייתה לו הזדמנות לעשות את זה…

“אני לא יכול להרשות לעצמי לחמם את הבית שלי. כפי שאתם בוודאי מבינים, המצב שלנו קשה מאוד, כמו אצל רוב האנשים, ואני בהחלט אשמח להפשיר אם אכנס לבית המחומם של חברי. אבל גם אסור לחמוד את מה שיש לאנשים אחרים. אני חושש שאם אתחמם בבית של מישהו אחר אתקשה להימנע מההרגשה שאני רוצה לגור שם. זו הסיבה שאני דוחה הזדמנויות כאלה”.

רבי לוי יצחק מברדיטשוב, הידוע בשם הסנגור של עם ישראל, היה מסור מאוד לתלמידים שלו. לא רק שהוא עבד כדי לבנות ולתחזק את חייהם הרוחניים שלהם, הוא גם פעל להבטיח שהצרכים החומריים שלהם יסופקו, שיהיה להם מה שהם צריכים בגשמיות. לעתים קרובות היה מסתובב ואוסף מזון ושאר מצרכים בסיסיים לתלמידיו העניים מאנשים טובי לב בעיירה.

בחורף אחד קשה במיוחד הוא הסתובב ואסף עצים עבור אלה שלא יכלו להרשות לעצמם לקנות דלק לחימום ביתם. זה היה עניין של חיים ומוות, שכן במזג אוויר כזה ובטמפרטורות נמוכות כאלה אפשר היה בקלות לקפוא מקור. כפשוטו.

פעם אחת, אחרי סיבוב בברדיטשוב, שמעו אותו מתפלל את אחת התפילות המפורסמות שלו לבורא עולם: “ריבונו של עולם! כל אחד נתן כמה עצים כפי יכולתם. עכשיו תן אתה!”

למרבה הפלא, החורף הפך מיד להרבה יותר נסבל. מזג אוויר מתון ויוצא דופן לאותה עונה נמשך במשך חודש שלם!

כזה הוא כוח התפילה וההרגשה המחממת את הלב שאנחנו ערבים זה לזה!

(מבוסס על שיח שרפי קודש, ד-תקצז, ה-תק).

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.