להציל את הטוב בכל מחיר

למה צריך להילחם על כל טיפת נקודת טוב שיש בנו? כי מי יודע איזו רות תמצאו שם!

הרשו לי לשאול אתכם שאלה: אם היה לכם ריב גדול, ואני מתכוון לריב כזה גדול שכל העיר לא הייתה מספיק גדולה לך ולזה שאתה רב איתו – האחיין או הגיס שלך – האם היה אכפת לך ממנו או ממה שהיה קורה לו? כנראה שלא.

אבל אברהם אבינו היה כזה עניו, שגם לאחר ההתפצלות שלו מלוט הוא ראה בו עדיין אח (בראשית יג ז-ט, יד, יד, מדרש תנוחמא, לך לך יג). לוט היה גם גיסו וגם האחיין של אברהם אבינו (ראו בראשית יא, כז ו-כט). לכן כשלוט נלקח בשבי לאברהם היה אכפת. ומאוד.

זה דבר אחד לדאוג, אבל לצאת למלחמה בשבילו?

אולי גם זה יעניין אתכם:

גן עדן בחמש דקות

בקצב התופים שלי

ממה אתה מפחד?

להתמודד עם החושך

למה אברהם אבינו חשב שהסיכונים כדאיים? כשהוא מספר לנו על חשיבות ההתעוררות באישון לילה כדי לבכות על חורבן בית המקדש, כותב רבי נתן מברסלב שהדחף והיכולת לעשות את זה נובעים מתכונת החסד שהתגלמה באברהם אבינו במלוא מובן המילה והמעשה. הוא היה התגלמות החסד, שהיא גם המידה המיוחסת לו.

החסד של אברהם אבינו לא הסתכם רק בהאכלת האנשים שמצאו את עצמם באוהל שלו. הוא ביקש להאכיל את נפשם ולשחרר את הטוב שבתוכם (מדרש תנחומא, לך לך יב). במקרה של לוט, זה התרחב לשחרור הטוב שלא יבוא במשך למעלה למעלה מ-900 שנים.

הדחף והיכולת לקום ולעשות נובעים מתכונת החסד שהתגלמה באברהם אבינו במלוא מובן המילה והמעשה!

למרות שלוט עשה טעות גורלית מבחינה רוחנית כשבחר בסדום על פני אברהם (בראשית יג, י-יא), עדיין הייתה לו נקודה טובה, נקודה טובה בלתי חוזרת. הנקודה הטובה הזו, למרות שהייתה קבורה בו עמוק, תיוולד בסופו של דבר בתור רות, הסבתא רבתא של דוד המלך, ובסופו של דבר של משיח.

לכן, למרות שההטיות האישיות שלנו עשויות להיראות סיבה מספיקה כדי להצדיק את ההישארות בבית ולתת לאחרים לסבול מתוצאות הטיפשות והרצונות שלהם, אנחנו צריכים להיות יותר אדיבים ובעלי חסד בהשקפה שלנו ולא לבטל את הטוב שלהם. ולמרות שמלכים וצבאות אדירים עשויים לנסות ללכוד ולהשמיד את הנקודה שבתוכנו או באחרים, עלינו לבטוח מספיק בבורא עולם כדי להילחם ולהציל את הטוב הזה.

והזמן הנכון להתחיל בו, כפי שמציע רבי נחמן, כדי לכבוש את עצמנו על ידי התעוררות הוא לפני עלות השחר ולהתחנן בפני בורא עולם שיציל אותנו במהרה מהגלות האומללה והמרה הזו, אמן!

(מבוסס על דברי רבי נתן מברסלב, ליקוטי הלכות, הלכות השכמת הבוקר א, יג).

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.