הסתכלת היום על השמים?

מאז שרבי נחמן שאל את התלמיד שלו אם הסתכל היום על השמים, השאלה הזו הפכה לאבן דרך בחסידות ברסלב!

עבור רבי נחמן, לחיות בהרמוניה משמע הדבר – מודעות, להיות מודע לארעיות של העולם הזה והאינסופיות של העולם הבא.

מבעד לחלון ביתו שהשקיף על השוק, רבי נחמן ראה את אחד התלמידים שלו שמיהר לדרכו.

“הסתכלת היום על השמים?” שאל אותו הרבי.

“לא, רבי, לא היה לי זמן לזה” השיב התלמיד.

“האמן לי” אמר לו רבי נחמן, “בעוד חמישים שנה שום דבר ממה שאתה רואה כאן עכשיו לא יישאר. יעמוד כאן יריד אחר, עם סוסים אחרים ועגלות אחרות, וגם האנשים יהיו אחרים. וגם אני כבר לא אהיה כאן וגם אתה לא תהיה כאן. אז מה כל כך חשוב ומטריד אותך עד שלא היה לך זמן להסתכל על השמים?!?”

אולי גם זה יעניין אתכם:

המפתח ליום מאושר

כשהשעון בבוקר מצלצל שמחה

המם של רבי נחמן

התבודדות? הנה כמה נוסחאות!

האמת, שהסיפור הזה הוא חלק קטן, אבל העיקרי, מאנקדוטה ארוכה יותר.

זה היה באחת הנסיעות של רבי נחמן ותלמידו ומשמשו רבי חייקל לאחד הכפרים בסביבה. תוך כדי, רבי חייקל שם לב לביתו של אחד ממקורביו של רבינו ולכן הורה לעגלון לעצור שם. רבינו, כהרגלו, לא התעקש אף פעם על שום דבר, חוץ מעבודת השם שלו, ועשה עצמו כאילו אינו יודע מהנעשה.

הם ירדו מהעגלה ונכנסו לביתו של המקורב. כמובן שאותו תלמיד היה מופתע, שהרי במה זכה שרבינו הקדוש בכבודו ובעצמו יבקר אותו?

רבי חייקל פנה אליו ושאל אותו אם יש לו מעט כיבוד לכבוד רבינו. אבל בעל הבית היה עני מרוד והשיב שאין לו שום דבר להציע. מיד הפנה אותו רבי חייקל למשכן משהו מביתו כדי שיהיה לו כסף לכיבוד. בעל הבית לא היסס ולקח בידו את מנורת השבת של אשתו וקנה במקומה משקה ומטעמים עבור האורח החשוב שהגיע אליו. כשחזר, מילא את הכוס של רבי נחמן ותוך כדי עברו ילדיו של בעל הבית כשהם לבושי סחבות וגרביים קרועות לרגליהם הדקות.

יהיה כאן יריד אחר, עם סוסים אחרים ועגלות אחרות, וגם האנשים יהיו אחרים. וגם אני כבר לא אהיה כאן וגם אתה לא תהיה כאן. אז מה כל כך חשוב ומטריד אותך עד שלא היה לך זמן להסתכל על השמים?!?”

רבי חייקל ניסה לרמוז לרבי נחמן שיברך את בעל הבית בשפע, אבל רבי נחמן השיב: “אני אין לי שפע בשבילו, רק אם תרצה אתה תיתן לו שפע!” אמר בלי שום הסבר מדוע.

רבי חייקל חשש בהתחלה שמא הרבי יתרגז עליו בשביל זה, אבל רבי נחמן הרגיע אותו. ואז, רבי חייקל לקח כלי עם מים ושפך באמצע הבית. אחר כך לקח מטאטא ו’טאטא’ את המים ואמר: שפע למזרח, שפע למערב, שפע לדרום, שפע לצפון… ותוך כדי טיפות מים התעופפו לכל עבר. כשרבי נחמן ראה את זה הוא הרים את מעילו ואמר, “חייקל, לי אל תיתן שפע!”

לאחר מכן, הרבי ומשמשו עזבו ועם הזמן אותו עני מרוד הפך לעשיר.

אבל רגע לפני שהתעשר, כשנסע לברסלב באותם ימי עניות, הוא תמיד היה רץ לשמוע דבר תורה מרבי נחמן. אבל עכשיו, רגע אחרי שהתעשר, העניין היחיד שהיה לו בברסלב היה היריד שהתקיים בכיכר השוק. הוא אפילו היה נבוך מדי לבקר את הרבי שלו, לכן היה חולף על פני ביתו ונמנע מלהיכנס.

אבל יום אחד רבי נחמן הבחין בו מתחת לחלון, ומשך את תשומת ליבו של החסיד על ידי שהקיש על החלון ושאל אותו האם הוא הסתכל היום על השמים.

אנחנו רצים ברחובות הסואנים של העולם

אנחנו רצים ברחובות הסואנים של העולם…

אחרי שהשיב לו שלא היה לו זמן לזה, ואחרי שרבי נחמן אמר לו שבעוד חמישים שנה יהיה יריד אחר לגמרי אבל הוא והחסיד כבר לא יהיו פה, פנה רבי נחמן לרבי חייקל ואמר: “אתה רואה מה עשית עם הברכה שלך? לקחת משרת כנה של בורא עולם והפכת אותו לאדם שאין לו זמן אפילו להסתכל על השמים!”

אנחנו רצים ברחובות הסואנים של העולם, רעש צופרי מכוניות מחריש את האוזניים, קול צעדים עצום של האנשים שהולכים ברחובות מצטרף למנגינה הזו, כולם מלאים מחשבות, טרדות, לחצים, פחד ממה יהיה או יקרה. כולם נמצאים בתנועה מתמדת, אבל גם האדמה שאנחנו דורכים עליה לא נחה לרגע. היא זזה כל הזמן, וגם מחוגי השעון שמראים לנו שהשעות חולפות. בעצם, שהימים והשנים עוברים, ורגע, יש עוד הרבה מה לעשות…

רק השמים מסתכלים עלינו מלמעלה ומחכים שגם אנחנו נחזיר מבט ונסתכל עליהם. כי אם לא עכשיו, אז מתי?!?

אלוקים יקר! למרות ההכרח לעבוד כדי לקיים את עצמי ואת אלה הנתמכים בי, בבקשה, אל תיתן לעבודה להשתלט לי על החיים ולשעבד את כל החושים שלי. עזור לי שלא אתפתה למרדף הפרנסה, או חלילה לרמאות כדי שארוויח. תן לי להכיר בעובדה תוך כדי העבודה שכל ההצלחות שלי נובעות אך ורק ממך!

(המאמר מבוסס על הנאמר בספר הכיסא הריק והתפילה מתוך הספר הנשק העדין).

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.