הספר השרוף

“קח את המפתח של המגירה שלי ושרוף את הספר שיש שם!” הייתה ההוראה של רבי נחמן לתלמידו. מדוע רבי נחמן ציווה לשרוף את אחת היצירות הגדולות שלו?

רבי נחמן השאיר לנו ספרים מלאים תורות מקוריות ומעשיות, ובמקביל, הורה לשרוף את אחת מיצירותיו הגדולות. זה היה הספר הנשרף, או כפי שהוא מכונה “הספר השרוף”.

בשנת 1807 קרא רבי נחמן לחדרו את תלמידו וסופרו הראשי – רבי נתן, כדי להמשיך את התמלול בו החלו שנתיים קודם לכן. וכך כותב רבי נתן:

“ישבתי עם הרבי כמה שעות. הוא הכתיב את העבודה מילה במילה, ואני כתבתי. כל שאר החסידים המתינו בחוץ. כשיצאתי סוף סוף, בקושי ידעתי את ההבדל בין יום ללילה. למרות שלא היה לי מושג מה כתבתי, זיק ההבנה הקטן והמרוחק שהיה לי לגבי גדולתה המדהימה של היצירה הזו מילא אותי באש ותשוקה כזו שבקושי ידעתי איפה אני בעולם”.

אבל לעולם לא תהיה לו הזדמנות ללמוד בספר הזה…

אולי גם זה יעניין אתכם:

התבודדות? הנה כמה נוסחאות!

בבית, בשדה ובין אנשים

התבודדות – הדרך שהאויב לא מכיר

בשנת 1808 כשרבי נחמן היה חולה מאוד בזמן שהותו בלמברג, הוא אמר לתלמידו רבי שמעון שהוא צריך לקבל החלטה: או שעליו לשרוף את הספר, או למות בלמברג. התשובה נראתה מובנת מאליה לרבי שמעון, אך הרבי היסס, כי הוא, ורק הוא, ידע על רוממות התורות הכלולות בספר הזה.

“…זיק ההבנה הקטן והמרוחק שהיה לי לגבי גדולתה המדהימה של היצירה הזו מילא אותי באש ותשוקה כזו שבקושי ידעתי איפה אני בעולם…”

לבסוף רבי נחמן אמר, “אם זה המצב, הנה המפתח למגירה שלי. לך מהר! מהר! אל תתמהמה… לך הכי מהר שאתה יכול לברסלב. כשתגיע לשם, קח שני ספרים – אחד מהם מונח במגירה שלי, והשני בתיבה של בתי אדל, קח אותם ושרוף אותם. אבל למען השם, מהר ככל שתוכל!”

רבי שמעון יצא מהר החוצה ושכר עגלון. כשהגיע לדשב, לא הרחק מברסלב, פתאום הוא חלה וכתוצאה מכך היה מרותק למיטה. בבת אחת התנער והורה להוציא אותו אל העגלון שהזמין ולהושיב אותו בעגלה. ברגע שהעגלון הגיע לברסלב רבי שמעון חזר באחת לבריאותו. הוא לקח את שני הספרים (המקור והעותק של רבי נתן) ושרף אותם.

אחרי עמל של שנים ההוראה הייתה חד משמעית לשרוף את הספר

אחרי עמל של שנים ההוראה הייתה חד משמעית לשרוף את הספר…

ורבי נתן סיכם, אמר: “הרבי אמר שהספר הזה לא יחזור לעולם. איבדנו משהו שלעולם לא יחזור. הרבי אמר שצריך לשרוף את הספר הזה, אולם יצירתו האחרת – ליקוטי מוהר”ן תהיה זו שתודפס ותופץ בכל העולם”.

אתם מוזמנים ליהנות מיצירת מופת מאת המחבר – הרב חיים קרמר: באש ובמים: קורות חיי רבי נתן מברסלב!

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.