נס חנוכה

נס חנוכה

להיות אצל רבי נחמן בחנוכה 1963 זה באמת נס אמיתי! גדליה פליר בסיפור שכולו נס עם הרב צבי אריה רוזנפלד באומן!

ארבעה חודשים אחרי שהצלחתי להתגנב לראשונה לאומן, חזרתי – התלמיד האמריקאי של רבי נחמן, עם קבוצת סיור רשמית של חסידי ברסלב בראשות הרב צבי אריה רוזנפלד בדצמבר 1963. והפעם, ראש עיריית אומן עצמו התלווה אלינו.

האישה שגרה בבית הסמוך לקברו של רבי נחמן הייתה נסערת כשראתה קבוצת תיירים מתקרבת לחצר ביתה שם נמצא קברו של רבי נחמן. ראש העיר, העוזר שלו וכמה שוטרים עמדו בחוץ.

מריה, אחת המדריכות שליוותה את הקבוצה ניסתה להסביר לה שהתיירים באו להתפלל בחצר שלה. האישה, לעומת זאת, נלחצה ונכנסה להיסטריה והחלה לצרוח שאין קבר בחצר שלה.

אולי גם זה יעניין אתכם:

האמריקאי הראשון באומן

הזדמנות יוצרת מציאות

רבי נחמן מדבר אלי?

“בסדר” אמר ראש העיר לתיירים. “אולי זה לא הבית הנכון. בואו נחפש קבר בחצר של מישהו אחר”.

“זה המקום הנכון” לחשתי לרב צבי אריה. “זו החצר וזו האישה”.

הרב צבי אריה חזר על דבריי בפני ראש העיר. אלא שאז החל ויכוח בין ראש העיר, עוזרו והמדריך היהודי ובינינו. “מה הבעיה הגדולה? אם אתם לא יכולים להיכנס לראות את הקבר, אז תשכחו מזה. בואו ניקח אתכם לסיור בעיר. אומן היא עיר יפה” אמר.

“את רואה, אמרנו לך שזה יקרה” אמרנו למריה.

מריה רתחה מזעם. “פתחי את השער מיד!” היא צעקה על האישה, ואז דחפה את השער בלי לחכות לתשובה. “היכנסו פנימה!” היא הורתה לנו.

אף אחד לא שאל שאלות. נכנסו לחצר והראיתי לחבריי לקבוצה את מיקומו המדויק של הקבר. האישה שגרה שם הייתה מבולבלת לגמרי, ראש העיר נותר בפליאה ואנחנו כמובן התחלנו להתפלל את התיקון הכללי.

אי אפשר לתאר איך התרגשנו לעמוד ליד קברו של רבי נחמן הצדיק הגדול. זכינו להישאר שם שעה וחצי בתפילה ובהתבודדות, ועד שחזרנו לאוטובוס חמימות נפלאה זרמה בעורקים שלנו.

במוסקבה, חדרי המלון שלנו פנו אל הקרמלין. ומכיוון שזה היה בחנוכה, הדלקנו את הנרות בחנוכייה והשמחה שלנו לא ידעה גבולות. כשהתבוננו בלהבות הקטנטנות שסימלו אמונה טהורה בבורא עולם והכניסו את אור התורה אל חשכת רוסיה של ימי מסך הברזל, הבנו שניתנה לנו זכות אדירה להפיץ את האור המיוחד של רבי נחמן.

וזה היה נס חנוכה של ממש.

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.