דף הבית פרשת השבוע לחיות עם משמעות – פרשת חוקת

לחיות עם משמעות – פרשת חוקת

מאת: חיים קרמר
image_print

פרשת השבוע פרשת חוקת, כפי שהפרשה מתחילה בפסוק (במדבר יט, ב,) “זאת חוקת התורה…”.

הפרשה מתחילה לדבר על הדרך לטהרה הדרושה לאדם שנטמא. אלו חוקים הקשורים לפרה אדומה.

המדרש בפרשתינו פיסקה ט’ מביא שתלמידיו של רבי יוחנן בן זכאי שאלו אותו, איך יכולים המעשים הללו לטהר אדם? רבי יוחנן בן זכאי השיב, “מי אמר שהמת מטמא והמים מטהרין?
אלא זוהי התורה שמכריזה על טומאה והיא גם מכריזה על טהרה!”

המדרש בא ללמד אותנו שלא נוכל להבין את דרכי ה’. מדוע בכלל יש טומאה? איך החוקים והמעשים הקשורים לפרה אדומה מביאים לטהרה? הדרכים הללו בתורה מגיעות ישירות מה’ ורק הוא יכול להסביר למה.

אולי גם זה יעניין אתכם:

לא שחור ולבן – פרשת השבוע חוקת

לבקש מתנת חינם – פרשת השבוע חוקת

סוד הפרה – פרשת השבוע חוקת

כדי לעשות סדר בחיינו ולשאוף להגיע לטהרה עלינו לחיות לפי הוראות התורה. הציות להוראות האלו, באמונה, מביא אותנו קרוב יותר לה’ ומחדיר בחיינו את חוכמתו.
הסטייה מהדרך הזו יכולה להוביל להרבה בעיות, כפי שנראה מאוחר יותר על אובדן האמונה של העם ודחייתם את המן. (כמו כן, ניתן לראות בפרשות הקודמות על קרח והמרגלים.)

ישנו מדרש שאומר, “מה אכפת לקב”ה אם נשחט את הבהמה בצווארה או נשחט אותה בעורפה? והמדרש משיב שאין שום הבדל לה’. אבל ההבדל הוא אצלנו. אלו הם מצוות ה’, שמובילים לעתיד ולחיים נצחיים, ואי-ציות להן מוביל לחיים חסרי תכלית שאחריהם אין כלום.

אנו עשויים לא להבין הכל. כנראה שלא נבין. אבל רק מבט חטוף על איך החיים נראים אומר לנו שחיינו הזמניים חייבים להיות עם משמעות ומטרה. לא ייתכן שאנו חיים רק כדי לעבוד, ליהנות מהנאות חולפות ולסבול את האתגרים והקשיים שניצבים בפנינו. חייב להיות יותר מזה.
המאמר התורני השבועי הזה בא כדי לחזק אותנו ואת אמונתנו ולפעול בפשטות, על ידי לימוד התורה כפי שנצטווינו.

זה יוביל אותנו לשאר הפרשה, שמדברת על חיים מלאים בניסים: מים במדבר, ניצחון עמלק, ותבוסת סיחון ועוג, אותם לוחמים שעמדו בין היהודים לבין עלייתם לארץ הקודש. את כל זה ניתן לראות ולחוות דרך אמונתנו בה’.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה