דף הבית ברסלב אני? בשמחה תמיד!

אני? בשמחה תמיד!

מאת: יעקב הרצברג
image_print

שמחה, כמה משמחת ככה קשה להשגה, אבל ברגע שיצאנו למסע חיינו היא חייבת להיות מצרך חובה בתרמיל שלנו!…

ישנו דבר יקר מאוד, שכל מי שמתחיל להתקרב אל הממד הרוחני ובעיקר לעבודת השם, צריך לשמור עליו ולטפח אותו תמיד והוא – השמחה שמרגיש בליבו על ההתקרבות שלו לבורא עולם.

גם כאשר מתחילים לגלות מכמה דברים אנחנו רחוקים וכמה חסר לנו, כפי שטבעי שיקרה ברגע שמתקרבים לתורה הגדושה כל כך במוסר ודרכי יושר שלא הכרנו עד עתה, צריכים תמיד לזכור שחסד הבורא הוא מעל הכל! ושעצם זה שאנו זוכים להכיר בעובדה שיש לנו מה לשפר, זה בעצמו סימן שבשמים רוצים אותנו ושמחים בנו. לכן, כל מי שרק נגע אפילו בקצה של הקדושה ראוי לו לשמוח תמיד על זכות זו, גם אם מלחמת היצר גוברת עליו ומחשבותיו נוטות לצד השלילי.

גם זה יכול לעניין אתכם:

לעבור את הגשר הצר

סיבה לשמחה

מנוף שבועי לשמחה

פסח מרור ושמחה

שמחה? מה יוצא לנו מזה?

הוא ניצל בגלל השמחה

משיבת נפש – להיות בן אדם חדש

מקור האנרגיה החיובית

כל כתביו של רבי נחמן מברסלב משובצים במאמרים ושיחות על השמחה, והחיזוק שראוי לכל מחפש השם להחזיק בהם. כדאי מאוד לקרוא בספר ליקוטי מוהר”ן (חלק ב) את תורה כ”ה המדברת ממעלת השמחה, וכן את תורה מ”ח הנקראת בפי חסידי ברסלב “האיגרת”, משום שכתובה כמו איגרת מהרב לתלמידו ומכילה דברי חיזוק נפלאים שיכולים להחיות נפש כל חי, ואפילו להחיות את ה”המתים” – כל מי שמרגיש נפול ונטול חיות. כמו כן ראוי ללמוד את התורה המפורסמת “אזמרה לאלוקי בעודי” בחלק הראשון סימן רפ”ב, ואת התורה המשלימה לה “איה” בחלק ב’ סימן י”ב. (שתי תורות שיצאו לאור כרוכות זו בזו עם ביאור על ידי מכון נחלת צבי).

צריכים תמיד לזכור שחסדיו של הבורא הם מעל הכל! וזו כבר צידה לדרך עצומה במסע חיינו אל הרוחניות ועצמנו…

רבי נחמן מברסלב השאיר לנו הרבה עצות כיצד לזכות בשמחה ואף להעצים אותה ולשמור עליה. עצות עמוקות ששורשן גבוה מאוד אשר מצריכות התמדה ואימון, ואינן פועלות כמו “כפתור חשמלי”.

בעצם, עיקר השמחה מושגת כאשר מתחילים להעריך אפילו נקודה קטנטנה של שמחה. אם נחכה לשמחה פורצת גבולות נתאכזב קשות, כי זו אינה מושגת בקלות, אבל כאשר נלמד ליהנות ממעט שמחה של מצווה, נקודה כלשהי שמאירה עמוק בלב, ונמצא הרבה כאלה, אז תיבנה אצלנו קומת השמחה ונזכה להרגיש אותה היטב.

* * *

מחפשי האמת – מדור המיועד למתקרבים הרוצים להכיר את משנתו של רבי נחמן מברסלב, והכולל בתוכו מאמרי התעוררות להליכה בתמימות בדרכי היהדות, לימוד התורה בכלל ולימוד בספרי רבי נחמן ותלמידיו בפרט, עצות ודרכים נפלאות איך ללמוד אותם, ועל ידי כל זה זוכים להרגיש את גודל המתיקות והתענוג של ההתקרבות לתורה ולצדיקים וזוכים לתיקון הנפש ולהשלמת כל החסרונות.

מאמרים קשורים