דף הבית פרשת השבוע לשון הרע? מסוכן מידי – פרשת תזריע

לשון הרע? מסוכן מידי – פרשת תזריע

מאת: חיים קרמר
פרשת-תזריע
image_print

פרשת השבוע היא פרשת תזריע ובה שני נושאים עיקריים. החלק הראשון מדבר על דיני לידה ועל מצוות המילה. החלק השני מכיל את הדינים של מי שנגוע בצרעת, ירחם השם. נתמקד בעניין הצרעת.

הגמרא מלמדת (ערכין טו, ב,) שנגע הצרעת זה תוצאה של לשון הרע. כאשר אדם מספר לשון הרע על חברו, הוא גורם לפירוד בין אנשים. לכן העונש על לשון הרע זה צרעת, ואז כמצורע עליו להיבדל מאנשים ולבלות את ימיו מופרד ממשפחתו, מחבריו ומכל הקהילה שלו.

הגמרא מבארת למה לשון הרע זה דבר כל כך נורא.
הלשון נוצרה בגוף האדם בצורה אופקית, בעוד שאברי הגוף הבסיסיים הינם אנכיים. כל האברים חשופים אך הלשון היא פנימית! בנוסף, הלשון נוצרה בתוך “שני מגינים”, כלומר, השיניים והשפתיים, שאמורים לשמור על הלשון מלדבר על אחרים. ולמרות זאת, לשון הרע מוצאת את הדרך להרוס את חיי האחרים.
אדם יכול לדבר לשון הרע ולהרוס את חייו של אדם אחר שחי במרחק של אלפי קילומטרים! ה’ ירחם! כה רעה היא לשון הרע עד שהגמרא משווה את הדבר לכופר בעיקר היהדות! ולשון הרע יותר גרוע מכל הפשעים ואפילו מעבודה זרה, ניאוף ורציחה!

 

אולי גם זה יעניין אתכם:

הכל מוכן לסעודה! – פרשת השבוע תזריע

טעית? לא נורא אפשר לתקן – פרשת שמיני

לשמוח, אבל באמת! – שמיני

השמחה המושלמת – פרשת השבוע שמיני

את ההרס המוכח על ידי לשון הרע ניתן לראות במדיה בקלות. לדוגמה, כאשר כתבים חשים תחושה המתאימה להם – בין אם זה נכון או לא, וזה לא חשוב – הם יפרסמו את המעשה. וכאשר יתברר להם שטעו, התנצלותם תיכתב בשולי אחד העמודים האחרונים.
ולדוגמה, טענת חמאס כי ישראל תקפה בית חולים ונהרגו 500 איש. וכאשר מאוחר יותר התברר כי טיל של ארגון טרור ערבי תקף את הבית חולים, וכ-50 איש נפגעו או נהרגו. המדיה כבר שחררה את חרצובות לשון הרע על ישראל בלי פשרות והנחות למספר ימים וחודשים אחר כך, כאשר חלקם עדיין מפרסמים את השקר הזה.

אין בלשון הרע חשיבות לייצוג האמת, מה שחשוב הוא רק התוצאה הסופית והתחושה שהיא יוצרת. אתאיזם, עבודה זרה, ורציחה, וזה הייצוג של המדיה כיום, והחשש שכל אחד מאיתנו ייכנע לשטנה הזו על אחרים ויגרום לפירוד בין אנשים.
וזה הסיבה שיש ללשון מגנים למניעתו מן השקר והרס החיים. ולכן, עונש הצרעת הינה מכה שגורמת להפרדה וריחוק בין אנשים.
ואת זה הפרשה באה ללמד אותנו לשמור על לשוננו ולשאוף לאחדות. כי אחדות, כאשר כולנו כאחד, אין שום כוח שיכול להפריד בינינו.

כל שבוע אנחנו נהנים מעוד חידושים נפלאים על פרשת השבוע, כנסו לכאן ותיהנו גם אתם.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה