אני רוצה ללמוד עוד!

ממתי תלמיד מציע לו תוספת כסף כדי שהוא ילמד אותו? בדרך כלל הילדים ברחו ממנו ברגע שיום הלימודים הסתיים…

רבי נחמן הוא צדיק עליון, צדיק הדור, וזאת המתנה היפה שבורא עולם נתן לנו בעולם הזה, ובעיקר לדור הזה.

אבל רגע לפני שהוא הגיע לנישה הזו של צדיק הדור, רבי נחמן היה ילד ככל הילדים, למד בבית הספר, בחיידר באחת העיירות שבמזרח אירופה ביחד עם ילדים נוספים.

אולי גם זה יעניין אתכם:

גן עדן בחמש דקות

בקצב התופים שלי

סיסמה חזקה לחיים!

לא יודע אז חפש בגוגל?!

וכמו היום גם אז, בכל כיתה היה את ספקטרום התלמידים שלה – חלקם חדים יותר, חלקם חלשים יותר, עבור חלקם תשומת לב באה באופן טבעי, בעוד שדעתם של אחרים מוסחת על ידי כל משב רוח חולף. החיידר הקטן שבו למד רבי נחמן בעיירה מז’יבוז’ שבאוקראינה היה מעין בית ספר בן חיידר אחד ומורה שנקרא ‘מלמד’ יחיד, שדאג לצרכים וליכולות המגוונות של כל ילד בכיתה הזו.

ההורים שילמו סכום כסף קטן למלמד כדי שזה יחנך את ילדיהם. המלמד לרוב היה אדם חסר אמצעים שלימד כמה ילדים בכיתה, לכן היה קשה להתפרנס בכבוד במקצוע ההוראה, אז כמו היום.

רגע לפני שהוא הגיע לנישה הזו של צדיק הדור, רבי נחמן היה ילד ככל הילדים!…

יום אחד נחמן הקטן ניגש למלמד שלו והציע לו הצעה שקשה לסרב לה!

“אני כל כך רוצה ללמוד” אמר למורה שלו, “אם אשלם לך תוספת, תוכל להיות איתי יותר זמן? אשלם לך שלושה מטבעות גדולים (סוג המטבע של אותם ימים) על כל עמוד תלמוד (מדרש/גמרא) שתלמד אותי!”

המלמד נדהם. ממתי תלמיד הציע לו תוספת כסף כדי שהוא ילמד אותו יותר חומר בלימודים? בדרך כלל, הילדים ברחו ממנו ברגע שיום הלימודים הסתיים…

אבל לא נחמן, שלימים הפך לרבי נחמן! כוח ההתמדה, העקשנות בקדושה והרצון לא לדרוך במקום ולהתקדם הובילו אותו לבקש מהמלמד שלו: למד אותי יותר!

אז אתם מבינים איזה כוח עצום טמון בכוח הרצון שלנו?

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.