להיות חופשי

אתגרי החיים קשוחים ולא עושים הנחות לאף אחד מאיתנו. אבל רבי נחמן מברסלב נותן לנו את העצה המושלמת לצלוח אותם ולהגשים חלום: להיות חופשיים!…

האתגרים הקשוחים שניצבים בפנינו באופן תמידי בעולם הזה לא קלים לאף אחד.

אנחנו מחפשים קשר אמיתי עם בורא עולם, אבל בדרך לשם מתמלאים בים של ספיקות, ולא פעם שואלים איך בכלל עושים את זה.

כמו אורחים במלון, אנחנו נוסעים בדרך, מבקרים, מציצים ומחפשים את הגילוי האישי שלנו, משל היה אטרקציה מרעישה שגורמת לכולם לשלוף טלפונים/מצלמות ולהנציח את המקום המיוחד.

רבי נחמן מברסלב מלמד אותנו שיש דרך לעשות את זה. פשוט, לדבר עם בורא עולם כמו שאנחנו מדברים עם חבר אמיתי, או כמו שמדברים עם אבא.

אז ככה, חפשו מקום שקט ומבודד, אפילו בבית – בחדר או במרפסת. לפעמים נרגיש שזה לא קל, אבל יחד עם זאת עלינו לדעת שזה בהחלט אפשרי ובר ביצוע. נכון, התפילה לא תמיד באה בקלות, לפעמים התחושה היא כמו בלידה – צירי לידה כואבים עד שהתינוק מגיח לאוויר העולם.

אולי גם זה יעניין אתכם:

איך יוצאים מגלגל הקסמים?

השמחה והנקודה

העצות של רבי נחמן ללימוד התורה

אל תפחדו, כנסו פנימה

“אני רוצה להיות חופשי!” אנחנו מבקשים-צועקים לבורא עולם. “אנחנו רוצים להשתחרר מכל הבלבולים, מכל מה שכובל אותנו, מכל הספיקות, מאי הוודאות והפחדים שמכרסמים בתוכנו בלי הפסקה ולא מניחים לנו”.

זה שם. תמיד. בחוץ ובפנים – ההרגשות הללו סובבות אותנו תמיד.

כי איך יכול להיות ששיחה פשוטה כזו יכולה לשנות את כל מהלך חיינו?!?

שיחה בשפה בה אנו מדברים תוציא אותנו מהכלא בו אנו נמצאים?

כן, בוודאי.

ולא רק, אלא שזו גם הדרך היחידה לצאת מהכלא הזה.

חפשו מקום שקט ומבודד, אפילו בבית – בחדר או במרפסת. לפעמים נרגיש שזה לא קל, אבל יחד עם זאת עלינו לדעת שזה בהחלט אפשרי ובר ביצוע…

כדי לדבר, אנחנו צריכים לשחרר את עצמנו. להפוך את עצמנו לאדם שנועדנו להיות. לשאוף תמיד ולרצות להיות מי שבורא עולם ברא אותנו!

תגידו כל הזמן: כל העולם נברא בשבילי!…

רבי נחמן מברסלב מלמד אותנו (ליקוטי מוהר”ן חלק א) ש”צָרִיךְ כָּל אָדָם לוֹמַר בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם” (סנהדרין לז, א). אתם מבינים? זה מה שאנחנו צריכים לעשות – לומר שכל העולם בשבילי נברא. כי קיבלנו מבורא עולם כוחות אדירים ואנחנו צריכים לנצל אותם על הצד החיובי והטוב ביותר.

איך?

בתפילה האישית המתוקה הזו, באותה שיחה עם בורא עולם, בהתבודדות – כפי שרבי נחמן מכנה את המפגש היומי שלנו עם אבא שבשמים, שם נוציא את הפוטנציאל שלנו מהכוח אל הפועל, ובהמשך נממש אותו. שם נגלה מי אנחנו. ושם נהפוך לאנשים משוחררים באמת.

כי העולם הזה הוא תוצר של התפילות שלנו. לכל אחד מאיתנו יש תפקיד ייחודי ועלינו לקחת אחריות ולתקן את הדרוש תיקון, לטפח את המעלות הנפלאות שלנו, ליצור ולא לקלקל, לשמור על יופייה של הבריאה הזו לא רק עבורנו, אלא גם לאלה שיבואו אחרינו. וזאת שליחות, כי כל העולם נברא רק בשבילי! הכל תלוי בי. בך. בכל אחד מאיתנו.

התפילה הזו מנקה ומרוקנת אותנו מכל מחשבה רעה, מכל מה שפגע בנו והופכת אותנו למי שאנחנו באמת.

כי בסופו של יום, זה מה שאנחנו רוצים יותר מכל – להיות מי שאנחנו באמת!

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב במאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.