לצאת מהמבוך

לצעוד לבד במבוך מלא מלכודות ומכשולים שחוסמים את הניווט זה לא הדבר הכי חכם. מה כן? לקבל עזרה!

יש את הזמנים האלה, בהם אנחנו מאמינים שאנו יודעים הכי טוב ומה הכי טוב. זמנים בהם ההרגשה שממלאת אותנו היא שהשכל שלנו יכול להדריך את הפעולות שלנו, ושההבנות כל כך ברורות ונהירות עד כדי כך שהסיכוי לעשות טעות מאוד קטן, כך בעינינו.

אבל גישה זו מגיעה ממקום אחד: מחוסר ההבנה שלנו את המציאות.

לא משנה כמה חכם אדם יכול להיות, זה בלתי אפשרי לעבור בהצלחה את העולם הזה בלי שום הכוונה והדרכה, בלי הצדיק האמיתי.

על טעות שכזאת התורה נותנת לנו את הדוגמה הקלאסית ביותר – אדם בשם קורח, שהיה ידוע כאיש החכם בהא הידיעה באותה תקופה של נדודים במדבר, אחרי שעם ישראל יצאו ממצרים, ועדיין, הוא נכשל בהבנה הכי מתבקשת – שהחכמה לא מספיקה לבד. למה? כי המבוך של העולם שלנו מלא במלכודות ומכשולים שחוסמים את הניווט כשאתה צועד בו לבד.

אולי גם זה יעניין אתכם:

איבדנו את הרגליים

המם של רבי נחמן

מעט זה גם טוב

למה אנשים סובלים?

תמצית החיים בשתי דקות ו-23 שניות

האתגר של קורח קיים למעשה בכל אחד מאיתנו, לכן הוא נחשב לדמות טראגית מכיוון שבעולם שלנו, שנשלט על ידי הכוחות של אדום, למדנו להאמין שחכמה היא המפתח.

וכן, יש אמת מסוימת בזה. וחכמה היא דבר חשוב ויקר, רבי נחמן מברסלב מדבר על החשיבות שלה רבות, אבל היא לא האמת כולה. בדומה ל’אחר’ – אלישע בן אבויה שנכנס ל’פרדס’ רק כדי להיכשל בכפירה, כך גם העקשנות של קורח שהחכמה והאינטליגנציה שלו בלבד הן מה שהבטיחו שהתקינות שלו הפכה למפלה שלו.

כמו מגדלור מגדל של אור שמפיץ אור ומסייע בניווט ושייט בים כך הוא הצדיק

כמו מגדלור – מגדל של אור שמפיץ אור ומסייע בניווט ושייט בים, כך הוא הצדיק!

 

האור של הצדיק הוא מעל ליכולת השכלית שלנו. אדם יכול להיות חכם עצום, אבל בעצם העובדה שהוא מונע ודוחה את הצורך באורו של הצדיק כהכוונה והדרכה, הוא אומנם יתלהב מההישגים שלו והמטרות והיעדים שכבש, אבל מבטל והופך את מטרת הלימוד שקיבל על עצמו לכתחילה, וכך הוא מבטיח לעצמו להישאר לכוד בתוך המבוך של עצמו.

הצדיק הופך להיות המפתח של ההצלחה שלנו, לא בגלל שהוא זה שיעשה את העבודה בשבילנו. ממש לא. אלא, בגלל שהוא מאיר לנו את הדרך שהוכנה עבורנו כדי שנוכל להתקדם בחיים. ככל שנדבק בהדרכה ובהכוונה שלו כך נצליח להשיג עוד ועוד את המטרות שלנו בעולם הזה, מבלי שהאדמה תבלע אותנו יום אחד.

(מבוסס על ליקוטי הלכות, הלכות אומנין ד, לה).

אתם מוזמנים ליהנות מחכמתו ומשנתו של רבי נחמן מברסלב ולהפוך אותה לחלק מכם כבר עכשיווכן ממאמרים מרתקים נוספים בקישור הזה.