דף הבית רוחניותצמיחה אישית חכמה פנימית: תתחבר לשמש שלך!

חכמה פנימית: תתחבר לשמש שלך!

מאת: Yishay
image_print

חכמה פנימית זמינה למי שרוצה ומוכן לקבל אותה, אתה צריך רק להיכנס פנימה ולהפעיל את השלטר של השמש הפנימית שלך!

רבי נחמן מלמד אותנו שיעקב אבינו מסמל את החכמה (ליקוטי מוהר”ן א). ואכן, היה זה יעקב שהלך בעקבות חכמתו כדי לנווט את מערכת היחסים הקשה שלו עם עשיו אחיו. למעשה, יעקב מסמל שנינות – שכל, פקחות תושייה ובעיקר תבונה. כשעשיו הבין שיעקב התברך במקומו, הוא אמר “יעקבני” – רימה אותי/עיקב אותי. והתרגום אונקלוס מתרגם את “יעקבני” ל ויעקבני – וחכמני – חכם, מוחכם. לאורך כל חייו יעקב השתמש בחכמה ובשכל עמוק כדי להגיע למטרתו הסופית ולשגשג.

הנה כמה דוגמאות. הראשונה, כשהוא לוקח את הבכורה מעשיו עבור נזיד עדשים. השנייה, יעקב מתלבש כמו עשיו כדי שאביו יצחק לא יזהה אותו, רבקה תופרת לו בגד מפרווה כדי שידיו יהיו שעירות כמו של עשיו. השלישית, כשהוא עבד אצל חמיו לבן הארמי, יעקב תמיד היה צריך לעמוד על המשמר כדי לא להטעות את עצמו, לבסוף אנו רואים כיצד יעקב השתמש בחכמתו לקראת המפגש עם אחיו עשיו.

עוד כותרות בנושא:

לגעת שוב בפסגה

אם יש לכם את צרור המפתחות הזה אתם מסודרים בחיים

בלי יום רע אחד בחיים שלי

מה היה מקור חכמתו של יעקב? איך יעקב היה יכול להיות כל כך בטוח שהוא עושה את הדבר הנכון? ואיך, בעצם, כל זה קשור אלינו?

אחד השיעורים החשובים של רבי נחמן מלמד אותנו הוא – שאיש הישראלי, שהוא כל אחד מאיתנו, צריך לחפש ולמצוא את השכל שיש בכל דבר – החכמה הפנימית, האינטליגנציה הפנימית הכלולה בכל תחומי החיים. כי בורא עולם ברא את העולם עם תבונה וחכמה אלוקית, שהיא לא פחות מהחכמה של הבורא עצמו ולכן החכמה הזו מחלחלת לעצם הבריאה בה אנו חיים.

ובלשונו של רבי נחמן: “כִּי אִישׁ הַיִּשְׂרְאֵלִי צָרִיךְ תָּמִיד לְהִסְתַּכֵּל בְּהַשֵּׂכֶל שֶׁל כָּל דָּבָר, וּלְקַשֵּׁר עַצְמוֹ אֶל הַחָכְמָה וְהַשֵּׂכֶל שֶׁיֵּשׁ בְּכָל דָּבָר, כְּדֵי שֶׁיָּאִיר לוֹ הַשֵּׂכֶל שֶׁיֵּשׁ בְּכָל דָּבָר לְהִתְקָרֵב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ עַל יְדֵי אוֹתוֹ הַדָּבָר, כִּי הַשֵּׂכֶל הוּא אוֹר גָּדוֹל וּמֵאִיר לוֹ בְּכָל דְּרָכָיו, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב (קהלת ח): “חָכְמַת אָדָם תָּאִיר פָּנָיו”. וְזֶה בְּחִינַת יַעֲקֹב, כִּי יַעֲקֹב זָכָה לַבְּכוֹרָה, שֶׁהוּא רֵאשִׁית, שֶׁהוּא בְּחִינַת חָכְמָה (תיקונים תיקון יד, זהר משפטים קכא:), כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב (תהלים קיא): “רֵאשִׁית חָכְמָה”. וְזֶה בְּחִינַת (בראשית כז): “וַיַּעַקְבֵנִי זֶה פַעֲמַיִם”, וְתַרְגּוּם אוּנְקֵלוּס: “וְחַכְּמַנִי”. וְזֶה בְּחִינַת שֶׁמֶשׁ, כִּי הַשֵּׂכֶל הוּא מֵאִיר לוֹ בְּכָל דְּרָכָיו כְּמוֹ הַשֶּׁמֶשׁ…” (ליקוטי מוהר”ן, א).

הקב”ה ברא את העולם בתבונה, לכן החכמה מחלחלת לעצם הבריאה בה אנו חיים!

לא רק שהיא נמצאת בעולם שמסביב, אלא יתירה מזו, החכמה האדירה הזו נמצאת בתוך כל אחד מאיתנו, בעבודה הפנימית של המוח שלנו. חכמה זו ניתנת לנו על ידי הבורא בצורה של תובנות שמלוות בתפישות ותחושות חדשות. יעקב הבין את זה היטב וזו הסיבה שהוא חיפש אותה והשתמש בה.

לעומת זאת, עשיו האמין בבורא עולם אך התעניין רק בכאן ועכשיו. הוא הרגיש את הפיתוי של החכמה הזו שחלחלה לבריאה, אבל לא הייתה לו את הסבלנות לחכות ולהכין את עצמו לחיים עם עליות וירידות, אתגרים וניסיונות – שכל אלה כמובן מייצרים את הכלי עבורו להתמודד עם החיים.

לכן הוא ניתק את עצמו מהחכמה האלוקית הפנימית שלו, ‘מה שאני רואה זה מה שאני מקבל’ – הפך למוטו שלו. סגנון החיים שלו הוביל אותו רחוק מצורת החשיבה האלוקית הגבוהה, חשיבה שבנויה מתובנות, התבוננות וחכמה. ולמעשה, השלילה והניתוק ממנה הם דבר שנעשו בניגוד לזכות הטבועה בו איתה הוא נולד.

כל אחד מאיתנו צריך תמיד להסתכל בשכל שיש בכל דבר!

כל אחד מאיתנו צריך תמיד להסתכל בשכל שיש בכל דבר!

לכולנו יש חכמה, זו זכותנו המולדת. אבל כל הרבה פעמים אנחנו לא מצליחים לזהות את עצם העובדה שיש לנו את הדבר הנפלא הזה בתוכנו. היא מסייעת לנו לנו להסתכל מחוץ לעצמנו על עצמנו ולבחון כל כך הרבה תחומי חיים. ברור שאי אפשר למנות את ההשפעה שלה על החיים שלנו במאמר אחד, אבל חשוב שניתן דעתנו עליה מכיוון שלעיתים קרובות אנחנו מתעלמים מהמקום הברור ביותר לתשובות והעצות שאנחנו מחפשים, שקיימות כבר בתוכנו.

רבי נחמן מצביע על אמת עמוקה מאוד ואומר לנו – החכמה הפנימית של בורא עולם מחלחלת לבריאה בכל רגע ורגע. החכמה הזו יכולה לעבור אלינו דרך חוויות חיינו. להסתכל על כל דבר עם השכל שיש בכל דבר, לקשר עצמנו אליו ועל ידי להתקרב אל בורא עולם, וליהנות ומחכמת אלוקים מאירה.

וזה מקור של חיזוק ועידוד ענק לכולנו!

לדעת שלא משנה עם מה אנחנו עלולים להתמודד בחיים, לא משנה איך נרגיש לגבי כלמצב נתון – אנחנו בדיוק כמו יעקב אבינו: מחזיקים ביכולת לקבל תובנות ותפישות חדשות בצורה ישירה ממקור החכמה, בורא עולם, ועל ידי זה להבין את מה שקורה איתנו!

בואו נעשה את הצעד הראשון ונבין שבעצם יש לנו חכמה, שיש בנו טוב וכולנו מחוברים לשכל שיש בכל דבר… ולתת למסע להתחיל!

מאמרים נפלאים ומרתקים נוספים בנושא צמיחה אישית תמצאו בקישור הזה.

מאמרים קשורים

הוספת תגובה