האם התורה גדולה יותר מהעולם פי 3200?

האם התורה גדולה יותר מהעולם פי 3200?

האם התורה גדולה יותר מהעולם פי 3200? והאם אוכלים שיני שום טריות מדי יום זה יגן עלינו מפני מחלות? אברהם שאל ואנחנו ענינו.

שלום לכם,

אני מפנה את השאלה לרב חיים קרמר, שכותב בספרו – לעבור את הגשר הצר, שהיקום הוא 1:3200 מהתורה. כלומר, שהתורה גדולה ממנו פי 3200. האם אתה מוכן להסביר לי בבקשה מה זה אומר?

כמו כן, שמעתי שרבי נחמן המליץ לאכול שיני שום טריות מדי יום ואולי גם לחם כדי להגן על עצמנו מפני 82 או 84 מחלות. יש הסבר לזה? והאם בכלל זה נכון?

דבר נוסף, אם אני ער ועסוק במשך הלילה, באיזה חלק/שעה של הלילה כדאי לי ליטול ידיים ואז לומר ברכות השחר עם עלות השחר?

אשמח מאוד לקבל תשובות ממך, אברהם.

אולי גם זה יעניין אתכם:

לשמוח “רק” 23 שעות ביממה? איך עושים את זה?

איך אני יכול להיות שמח?

אם אני מתפלל, אני מקבל הכל?

מתי החלק שלי ומתי החלק של אלוקים?

שלום גם לך אברהם היקר,

ראה תלמוד עירובין (כא) – שם הוא מציע הערה על הפסוק (תהילים קיט, צו): “רְחָבָה מִצְוָותְךָ מְאֹד”. כמה רחב זה “רחב”? בהמשך, התלמוד מחשב על פי הפסוק מזכריה עד כמה התורה “רחבה” וענפה, בכך שהיא גדולה פי 3200 מהעולם הזה. ראה עירובין שם.

קרדיט תמונה ראשית של המאמר – Editorial credit: John Theodor / Shutterstock.com

ההערה של רבי נחמן בעניין זה היא – אם התורה כל כך גדולה מהעולם הזה אז איך יכול להיות שאנשים לא רואים אותה? והוא עונה – כי אנחנו מחזיקים מטבע, כלומר חומרניות, לנגד עינינו, מכסים אותן ולא מאפשרים לעצמנו לראות את גודלה וגדולתה של התורה (ראה ליקוטי מוהר”ן חלק א, קלג).

לגבי אכילת שום – רבי נחמן מעולם לא אמר את זה! וזה לא כתוב באף אחד מהספרים שלו.

לגבי נטילת ידיים: אם אתה ער כל הלילה, אז הנטילה היא בעלות השחר, כ-72 דקות לפני עלות השחר. גם אז אפשר לומר ברכות השחר.

גם לכם יש שאלות שיכולות לעניין ולזכות את הרבים? בשביל זה אנחנו כאןשלחו אלינו ואנו נענה בשמחה במדור ברסלבפדיה – שאלות ותשובות מעניינות בנושאים שונים ומגוונים בקישור הזה.